E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Beqaj flet me shifra: Si do të rriten pagat për çdo kategori në shëndetësi

Nga: Ilir Beqaj

Rritja e pagave të personelit shëndetësor me 40 % do të kushtojë rreth 5,4 miliardë lek në vit apo rreth 50 milionë usd në vit (1 usd = 107 lek).

Në një mandat 4 vjeçar janë 200 milionë USD.

Mjek në spitale; paga mesatare do të shkojë nga 915 USD në muaj në 1280 USD në muaj.

+ 365 USD në muaj, + 4395 USD në vit, + 17,585 USD në 4 vjet

Farmacistë në spitale; paga mesatare do të shkojë nga 595 USD në muaj në 835 USD në muaj.

+ 235 USD në muaj, + 2845 USD në vit, + 11,380 USD në 4 vjet

Infermierë në spitale; paga mesatare do të shkojë nga 505 USD në muaj në 705 USD në muaj.

+ 200USD në muaj, + 2420 USD në vit, + 9680 USD në 4 vjet

Infermierë në qendra shëndetësore; paga mesatare do të shkojë nga 415 USD në muaj në 580 USD në muaj.

+ 165 USD në muaj, + 1985 USD në vit, + 7940 USD në 4 vjet

Mjek në qendra shëndetësore; paga mesatare do të shkojë nga 755 USD në muaj në 1055 USD në muaj.

+ 300 USD në muaj, + 3620 USD në vit, + 14,470 USD në 4 vjet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...