E martë, 19 Janar, 2021
0 C
Tirana

Beogradi ndizet nga protestat, Vuçiç tërheq planin për vendosjen e shtetrrethimit

Pas protestave të shumta të cilat përfunduan me të plagosur, presidenti serb Aleksandar Vuçiç është tërhequr nga plani i tij për të vendosur shtetrrethim në Serbi. Paralajmërimi i tij erdhi në një kohë kur në vend po shtoheshin masivisht rastet me koronavirus, duke e  bërë të papërballueshme situatën.

Gjatë së martës, Vuçiç kishte njoftuar se masat e reja të bllokimit do të rivendoseshin më vonë gjatë javës, duke bërë që demonstruesit të mblidheshin para Parlamentit me kërkesën për dorëheqje.

Protestat filluan të martën dhe vazhduan edhe dje me mijëra njerëz që protestonin dhe disa të plagosur jashtë Parlamentit.

Ndodhur në kushtet kur situata mori një tjetër rrjedhë, Vuçiç është shprehur se pa shpalljen e Gjendjes së Jashtëzakonshme, ai nuk do të jetë në gjendje të zbatojë shtetrrethimin nga e premtja në të hënën, për të frenuar përhapjen e virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...

Mandati i parë i Bajden, do të lihet në hije nga trazirat civile në SHBA

Nuriel Rubini, 62 vjeç, është një nga ekonomistët më të njohur sot në botë. Profesor në Shkollën e Biznesit Shtern në Nju Jork, ai...

Dokumenti/ Zbulohet kontrata “sekrete” e qeverisë me Pfizer për vaksinën

Kontrata “Top-Secret” e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer duket se nuk është më e tillë, pasi Gogo.al ka publikuar edhe disa foto të kësaj...

Sondazhi: Për 85% e shqiptarëve, zgjedhjet e 25 prillit janë të rëndësishme

Në studion e “Tempora” të Sonila Meços dhe nën komentin e Antonio Notto-s, shqiptarët po njihen me rezultatet e sondazhit të parë të RTV...