E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Befason Putin: Kemi gati vaksinën e dytë anti-COVID

Presidenti rus, Vladimir Putin ka habitur me deklaratën e tij të fundit, teksa është shprehur se Rusia ka gati një tjetër vaksinë anti-Covid.

Sipas Rospotrebnadzor, regjistrimi i vaksinës së dytë tek autoritetet përkatëse do të bëhet deri më 15 tetor.

“Sot, sistemi shëndetësor është i gatshëm për të luftuar në mënyrë efektive infeksionin koronavirus dhe epideminë sezonale të sëmundjeve të lidhura me gripin dhe ftohjen sezonale”, tha Putini në një takim në Kremlin.

Vetëm pak javë më parë, Rusia prezantoi vaksinën e saj të parë, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya në Moskë. Sipas një raporti të publikuar pak ditë më parë, një në shtatë persona që ka marrë këtë vaksinë ka pasur efekte anësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Futboll/ A do të shkrihet klubi i Elbasanit nga Bashkia?

Elbasani ra sezonin që sapo u mbyll nga niveli i dytë i futbollit shqiptar në nivelin e tretë. Për rrjedhojë, Bashkia ka vendosur të gjejë një...

‘Në PD e votoi 30% e anëtarësisë’/ Nishani: Si mund t’i fitojë zgjedhjet Basha?

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani ka reaguar ashpër kryedemokratit Lulzim Basha, duke thënë se rizgjedhja e tij në krye të...

‘Sot priten 11 mijë doza të Pfizer’/ Manastirliu: Ulet fasha e vaksinimit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, teksa ka parë nga afër procesin e vaksinimit në ''Sheshin Skëndërbej'', deklaroi se tashmë është ulur...

Bie qeveria në Suedi/ Löfven, kryeministri i parë që rrëzohet nga parlamenti

Parlamenti i Suedisë ka mbështetur një votë mosbesimi ndaj kryeministrit të qendrës së majtë, Stefan Löfven. Ai bëhet kryeministri i parë që rrëzohet nga...

Teknologji/ Si transferohen numrat nga Android në iPhone shumë thjesht

Si transferohen numrat e regjistruar nga Androidi në iPhone duke përdorur një adresë e-maili në Google 1-Së pari sigurohu që kontaktet tuaja të jenë të...