E premte, 6 Gusht, 2021
25.5 C
Tirana

Befason Juncker: Putin është miku im! Çfarë iu duket vetja evropianëve?

Rusia është një lojtar i rëndësishëm dhe pa të Evropa nuk mund të ketë një axhendë sigurise, thotë presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke theksuar më tej se Bashkimi Evropian dhe Rusia duhet të rivendosin kontakte dhe për të kapërcyer retorikën e Luftës së Ftohtë nga e kaluara.

“Ne duhet të mësojnë të flasin me rusët në mënyrë të barabartë duke u parë sy më sy”, tha Juncker në një intervistë me gazetën holandeze Trouw.

Kreu i KE-së thekson se miku i tij (presidenti Putin) në vitin 2014 ishte habitur nga deklarata e presidentit të atëhershëm amerikan Barak Obama se “Rusia është vetëm një fuqi rajonale”.

 “Miku im Vladimir Putin sepse ne kemi qenë miq për vite, edhe pse ju mund të thoni se ai nuk është miku juaj, dhe unë u shqetësova nga fraza e  Presidentit Obama, kur ai tha (në Hagë në vitin 2014) se Rusia është vetëm një fuqi rajonale. Nëse Rusia nuk është diçka, atëherë ajo është. Ne duhet të mësojmë të flasim me rusët në një nivel të barabartë”.

Presidenti i KE-së paralajmëroi gjithashtu se fuqia e Evropës në skenën botërore zvogëlohet, ndërsa lojtarë të tjerë të fuqishëm në rritje.

“Ne, europianët, nganjëherë mendojmë se jemi mjeshtra në botë. Ne harrojmë se jemi pjesë e vogël dhe e dobët e universit. Ne jemi duke humbur fuqinë ekonomike. Ngadalë por me siguri, të biem nga 25 për qind të prodhimit botëror kombëtar bruto, në 18-16 për qind”, tha Juncker.

Po ashtu, sipas tij, edhe në aspektin demografik ai e paraqet Europën në anën e humbur.

“Ne ekzistojmë në kuptimin kulturor, por jo dominuese. Prandaj gjithmonë bëj thirrje për qëndrime më modeste. Ne duhet ta dëgjojmë pjesën tjetër të botës”, deklaroi diplomati i lartë i Brukselit. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Messi largohet përfundimisht nga Barcelona

Lionel Messi nuk do të jetë më pjesë e Barcelonës. Njoftimi ka ardhur nga klubi katalanas, ku zyrtarizoi “divorcin” me yllin argjentinas për arsye...

Kryengritja në gotë e Sali Berishës kundër SHBA

Nga: Mero Baze Sali Berisha i harxhoi gjithë fishekët kundër SHBA, në një përpjekje për t’u dëshmuar atyre se ka pas Partinë Demokratike dhe do...

Ish-shefi i Ndërlidhjes: Ju rrëfej sozinë që përdorte Enveri në Pogradec

Inxhinier Luan Pogaçi, ish-shefi i Ndërlidhjes dhe Informacionit i Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme, numrin e kaluar ka kujtuar bëmat e Hekuran...

Kemi kryetar, por jo lider! PD, zyrtarisht në konflikt

Nga: Fatbardh Kadilli Nuk mjafton të ulesh në karrigen e kryetarit që të kryesosh, të udheheqësh. Janë gjëra të ndryshme. Kryetar të bëjnë vendimet. Kryetar...

Asnjë humbje jete nga Cov*d-i gjatë 24 orëve të fundit, rriten infektimet

Dita-ditës po shtohen infektimet. Duket se thirrjet e Ministrisë së Shëndetësisë për të zbatuar masat anti-Covid, kanë shkuar në "vesh të shurdhër" për këtë...