E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

BE u bën thirrje forcave politike në Shqipëri të njohin rezultatin

Rezultati i deritanishëm i zgjedhjeve parlamentare 2021, që u zhvilluan në Shqipëri më 25 prill, bazuar në numërimin e votave në 4846 kutitë e votimit ndër 5199 në total në shkallë vendi,  nxjerr fituese Partinë Socialiste, me 74 mandate deputetësh, ndër 140 mandate për të cilat garuan forcat politike.

Delagacioni i BE në Tiranë, bën me dije që Përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell, dhe Komisioneri për Zgjerimin, Olivér Várhelyi, u kanë bërë thirrje forcave politike në Shqipëri të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve.

“Ne inkurajojmë të gjitha palët e përfshira në procesin e numërimit të votave të procedojnë me shpejtësi dhe në përputhje me procedurat e përcaktuara. Të gjitha forcat politike duhet të sigurojnë funksionimin efikas dhe demokratik të institucioneve në vend si rezultat i këtyre zgjedhjeve. Kjo përfshin përgjegjësinë për të ndjekur parimin demokratik për të respektuar rezultatin e zgjedhjeve”, thekson deklarata.

Borrel dhe Varhelyi bëjnë gjithashtu thirrje që çdo parregullsi të raportohet te Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe autoritetet kompetente dhe që rastet, përfshirë pretendimet për blerje vote, të hetohen.

Keqpërdorim i burimeve dhe funksioneve shtetërore

Deklarata i referohet raportit paraprak të misionit të vëzhguesve të OSBE/ODIHR-it të publikuar  të hënën (26.04) në një konferencë shtypi online , në Tiranë, kur vë në dukje që “zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore, ndërsa fushata ishte e gjallë dhe gjithëpërfshirëse. Palët e interesuara patën besim të mjaftueshëm për të marrë pjesë dhe një Komision Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i reformuar e mbikëqyri procesin zgjedhor në një mënyrë transparente, duke gëzuar besimin e palëve të interesuara në të gjitha nivelet.”

Deklarata e përbashkët e përfaqësuesi të lartë i BE, Josep Borrell, dhe komisionerit për Zgjerim, Olivér Várhelyi vë në dukje,  “shqetësimet e raportuara nga vëzhguesit ndërkombëtarë të OSBE/ODIHR-ir lidhur me “keqpërdorimin e burimeve apo funksioneve shtetërore nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike”.

Lexo edhe :   "Për detin dhe diellin jemi shumë përpara BE", ja si ia kthen Merkel-Ramës
Lexo edhe :   Merkel e thotë haptazi: BE-ja duhet të mbante fjalën për integrimin

Deklarata rikonfirmon angazhimin e BE “për të vazhduar ndjekjen nga afër “të zhvillimeve elektorale deri në çertifikimin përfundimtar të rezultateve”./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....