E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

BE ndërmerr ligjin e posaçëm për transfertat e kriptomonedhave

Bashkimi Evropian do të ndërmarrë një ligj të posaçëm ku do të detyrojnë kompanitë që bëjnë transferatat e kriptomonedhave të Bitcoin apo edhe të tjera, që të ditura informacionet mbi dhënësin dhe marrësin, për çdo transaksion.

Sipas Komisionit të Bashkimit Evropian, propozimet do t’i bënin transfertat e kriptomonedhave  më të gjurmueshme, dhe do të ndihmonte në ndalimin e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit, shkruan BBC.

Rregullat e reja do të ndalojnë gjithashtu sigurimin e profileve dixhitale, të quajtura ndryshe ”Wallet” ku janë të depozituara këto lloje monedhash. Megjithatë, mund të duhen deri në dy vjet që këto propozime për t’u bërë ligj.

“Duke qenë se transferimet e pasurive virtuale i nënshtrohen rreziqeve të ngjashme të pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, është logjike të përdoret i njëjti instrument legjislativ për të adresuar këto çështje të përbashkëta”, thuhej në deklaratën e Komsionit.

Për t’u bërë ligj, propozimet do të kenë nevojë për marrëveshjen e vendeve anëtare dhe Parlamentit Evropian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   52% e lejeve të qëndrimit në BE në 2020-n u dhanë për shqiptarët nën 19 vjeç

Haklaj plas ‘b*mbën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...