E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

“BE mund të hapë negociatat nga tërmeti”, Duma: Shikoj sinjale pozitive

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma është shprehur se tërmeti mund ta ndihmojë Shqipërinë që të jetë në fokusin e BE-së, sa i përket negociatave.

E ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News24, Duma thotë që shikon sinjale pozitive për hapje të negociatave. Sipas saj, solidariteti evropian do të vijë nga gjendja e rëndë që vjen nga Shqipëria.

“Ndoshta ky moment bën që Shqipëria të jetë në fokus të investimeve nga BE. Unë mendoj se Macron ka një filozofi të tijën personale për BE. Atë që Macron nuk pranon faktin që Shqipëria të jetë vendi i dytë në botë për sa i takon azilantëve politikë. Fajin nuk e kanë njerëzit që kërkojnë azil, por ata kaq mundësi kanë. Gangrena vjen nga pasiguria. Unë besoj se simptoma e pasigurisë është më e madhe sesa ajo e varfërisë.

Unë shikoj sinjale pozitive për hapje të negociatave. Unë besoj se solidariteti evropian do të vijë nga gjendja e rëndë që vjen nga Shqipëria. Ndoshta tërmeti ishte kostoja që Shqipëria të ndihmohet nga BE-ja.  Opozita do të kompensojë familjet e prekura. Po ashtu, opozita ka dërguar në terren edhe grupe, të cilat kanë marrë konstatime për shumë raste që nuk janë ndihmuar nga qeveria. Opozita po gjendet në të gjitha zonat dhe po inspekton vazhdimisht. Opozita po bën balancën dhe duhet ta bëjë patjetër balancën jo vetëm në rast katastrofash”, tha ajo.

Lexo edhe :   Zyrtare/BE nuk hap negociatat me Shqipërinë

Ish-deputetja shton se ndërtesat e shkatërruara duhet të ishin vend krimi dhe se Prokuroria në këtë rast duhet të kishte vepruar më shpejt.

“Në momentin që kishim humbje jete, godinat që u rrëzuan konsiderohen vendngjarje e krimit, por duhet të kishte vepruar që në momentin ep arë dhe nuk veproi. Nëpërmjet një fatkeqësie nuk duhet të fshehim një tjetër”, deklaroi ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama mbledhje urgjente në Ministerialin e OSBE: Bëj thirrje për bashkëpunim

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të radhës në OSBE, ka marrë fjalën në nisje të Ministerialit të kësaj organizate. Rama u shpreh...

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...