E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Basha: Zgjidhja e krizës dhe reforma janë dy objektiva madhore

Pas takimit me Komisionerin për Zgjerimin e BE, Oliver Varhelyi, kryedemokrati Basha foli për dy objektiva. Në një prononcim për mediat, kreu i PD-së, Lulzim Basha tha së zgjidhja e krizës politike dhe reforma zgjedhore janë dy objektiva madhore.

“Përshëndes dhe mirëpres ardhjen e një komisioneri si Varhelyi në portofolin e zgjerimit. Strategjinë e tyre unë dhe opozita e mbështesim gjerësisht. Gjetëm dakordësi të plotë se zgjidhja e krizës përmes zgjedhjeve paraprirë nga një reformë zgjedhore sipas kushteve të Bundestagut janë dy objektiva madhore.

Mirëprita ndihmën e BE që mundësoi dialogun politik për reformën zgjedhore jashtë parlamentit ilegjitim”, u shpreh Basha.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...