E shtunë, 24 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Basha ultimatum Ramës: S’kemi për t’u ndalur, populli do të marrë fatin në dorë

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në fjalimin që i paraprin fundit të protestës, tha se Europa dëgjoi thirrjen e tyre dhe se ata nuk do të ndalen deri në fitoren e kësaj beteje. Me tone të larta, kryedemokrati i mëshoi fort faktit nga selia e PD-së se kjo betejë do i hap rrugë zgjidhjes politike. “Rama ik, hapi rrugë zgjidhjes politike”, ishte mesazhi i radhës nga Basha, ku para qytetarëve deklaroi se beteja do të shkojë drejt stacionit, për “Shqipërinë si gjithë Europa”.

“Mesazhi i sotëm është i qartë dhe i prerë ndaj miqve dhe aleatëve tanë, dhe ndaj kundërshtarëve dhe armiqve të demokracisë se ne jemi gati të sakrifikojmë gjithçka për votën e lirë. Nuk do ta lejojmë kurrë despotizmin antievropian, të cilët kanë kapur drejtësinë dhe kanë bllokuar rrugëtimin tonë drejt Evropës.

Sot japim këtë mesazh të qartë dhe të vendosur. Këtë betejë e nisëm për Shqipërinë si gjithë Evropa, dhe tani është koha për zgjidhjen politike, largimin e Edi Ramës, qeveri tranzitore dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Ne jemi gati që me gjithë faktorët e përgjegjshëm politik të vendit, të hapim rrugën e zgjidhjes së krizës, duke bërë të mundur së pari largimin e shkaktarit dhe pengmarrësit të demokracisë, të shtetit të së drejtës dhe përmes një qeverie tranzitore, garantimin dhe ndarjes së pushteteve, realizimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, dhe daljen e një qeverie të zgjedhur nga populli.

Lexo edhe :   81 faqe akuza ndaj mazhorancës/ Meta kthen Kodin e ri Zgjedhor

Forca jonë është bashkimi, vendosmëria, qëndresa dhe përballja, dhe përballje do të ketë deri në fitore. Sot në këtë mbrëmje të mbushur me shpresë, me mesazhe pozitive të shkrirjes të vullneteve tuaja, të vullnetit të popullit shqiptar dhe Evropës për ta çliruar Shqipërinë nga diktatura e krimit. Le të ndahemi me një mesazh të qartë dhe të prerë; se ne jemi gati ta çojmë këtë betejë deri në fund dhe paralajmërimi se kush mendon që me dhunën e krimit dhe paligjshmërisë do ta thyej këtë vendosmëri gabon rëndë, dhe pret vetëm përmbysje popullore”, tha Basha.

Lexo edhe :   Braçe tallet me Bashën: Sa bëjnë 6×7+25 prill?

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nga jetesa në Zvicër, tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro nata”

Shqipe Hysenaj është vajza e cila ka marrë shumë vemendje në emisionin “Përputhen” dhe në rrjetet sociale, për shkak të sjelljes së saj. 28-vjeçarja...

Ndërpritet Vettingu/ Një anëtar i KPK me koronavirus

Koronavirusi ka marrë një shtrirje të madhe në tërë territorin shqiptar. Numrat e të infektuarve gjatë tre ditëve të fundit, kanë shtuar frikën për...

2 vite nga vrasja në Bularat/Kunati: Do ta çojmë çështjen në Gjykatën Evropiane

Sot në ceremoninë përkujtimore të Kostandinos Kacifas, përpos familjarëve merrnin pjesë dhe përfaqësues të Omonia-s, ndërsa ai që ka folur ishte kunati i Kacifas,...

Macron: Franca do përballet me koronavirusin deri verën e ardhshme

Me ardhjen e vjeshtës dhe virozave të stinës, u vu re një shtim edhe të infektuarve. Ulja e temperaturave ka ndikuar drejtëpërdrejtë në fluksin...

“Situata e pandemisë është ashpërsuar”, Merkel lëshon ultimatumin e fundit

Gjermania ka shënuar sërish rritje masive të infektimeve. Në video-mesazhin javor, kancelarja Merkel kërkoi nga qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale,...