E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Basha tryezë me Aleancën për Teatrin, fton artistët për të rrëzuar Ramën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kërkuar bashkimin e elitës me opozitën për t’i dhënë fund këtij regjimi që sipas tij po shkatërron Shqipërinë.

Këtë ftesë, Basha e bëri në aktivitetin “Arti në mbrojtje të demokracisë dhe  interesit kombëtar”, i cili u organizua nga PD dhe Aleanca në Mbrojtje për Teatrin.

“Interesi i kësaj tryeze shkon përtej diskutimit të problemi akut të shtruar për zgjidhjen. Është shprehje e vullnetit, dëshirës dhe ftesës që së bashku me elitën intelektuale të vendit të krijojmë një hapësirë të lirë, të pakufizuar dialogu me opozitën, në një bashkëveprim që shkon përtej interesave, ka si synim përmes kritikave të shtrojë një zgjidhje jo vetëm të kësaj krize por në mosrënie të përsëritjes në një cikël krizash”, tha kreu i PD-së.

Më tej, Basha fajësoi kryeministrin Rama si shkaktar të një krize me dimension të thellë psikologjik, regjimit të cilit i duhet dhënë fund, për mbrojtjen e teatrit por jo vetëm, për të ardhmen e shqiptarëve:

Shkaktuan këtë krizë me një dimension të thellë psikologjik, duke sjellë një emigrim të madh dhe vrasjen e shpresës. Ne duhet ta ndalim këtë. Opozita, PD dhe unë jemi të vendosur që këtë betejë të mos e shohim thjesht si largimin e shkaktarit të këtij regjimi, por për t’i dhënë fund çdo mundësie për pengmarrje nga interesa oligarkike. Ka ardhur koha që me rastin e kësaj krize, të gjithë bashkë dhe elita të japë kontributin e saj dhe t’i japim fund këtij tranzicioni të zgjatur./ Tirana Today

Lexo edhe :   Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...