E hënë, 26 Tetor, 2020
14 C
Tirana

Basha thirrje Ramës: Ndali vjedhjet këto 6 muaj, ndihmo bizneset që po falimentojnë

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi takime me sipërmarrësit e biznesit të vogël në ”Rrugën e Durrësit’’dhe ”Myslym Shyri” në kryeqytet.

Sipas Bashës, konsumi ka shkuar në pikiatë, madje bizneset nuk shesin asgjë për ditë të tëra.

Basha thotë se bizneset paguajnë taskat, por qeveria nuk i ndihmon.

Ai kërkon që të zbatohet plani i propozuar i PD për rimëkëmbjen e ekonomisë.

Lulzim Basha: ”Konsumi ka rënë në pikiatë. Ka 4-5 ditë që nuk shesin asgjë, kanë hequr dhe punonjësit nga puna. Imagjinoni një situatë të tillë në qendër të Tiranës, dhe se si është gjendja kudo. Po shtohet numri i atyre që kanë humbur bizneset e tyre. Të sigurta kanë vetëm taksat, faturat e ujit dhe dritat. Prej 1 jave kemi propozuar planin me 5 pika, për rimëkëmbjen e ekonomisë. Kemi propozuar një çek prej 1 mijë euro këto 6 muaj për t’i ardhur në ndihmë bizneseve për shpenzimet e tyre. Bizneset po falimentojnë sepse nuk i’a dalin dot më. Nëse biznesi do t’i merrte në punë ata që kanë pushuar, me planin tonë do merrnin 200 mijë lekë për çdo punonjës. Kjo ndihmon dhe konsumin. Injektimi i këtyre parave do të ndihmonte ekonominë.”

Basha i bën thirrje kryeministrit Edi Rama që të ndalë vjedhjet 6 muajt e fundit dhe të ndihmojë bizneset.

Lexo edhe :   Eksperti Soko: Shumica e njerëzve nuk e dinë sa taksa paguajnë

Lulzim Basha: ”Kemi një njeri të papërgjegjshëm që përsërit fjalët vendosni maskën, lani duart. Harxhon paratë për të pasuruar një grusht oligarkësh. Shqipëria ka një qeveri dhe një kryeminstër që vjedh paratë e shqiptarëve. Vetëm me prokurime 300 milion euro abuzim ka nxjerrë KLSH. E gjithë paketa jonë shkon 313 milionë euro. Shqipëria i ka mundësitë, mjafton që në 6 muajt e fundit Edi Rama të ndalë vjedhjet. Po të ishim ne në qeveri do zbatonim planin, nuk do ishim në këtë gjendje. Të paktën do ishim si në vendet e rajonit. Kemi një kryeministër të papërgjegjshëm. Më thoni  një vend në botë që vjedh edhe në kohë pandemie.’’

#LulzimBasha #LIVE – Deklaratë për mediat pas Komunikimit me bizneset në Tiranë për të shpjeguar planin e rimëkëmbjes

#LIVE – Deklaratë për mediat pas Komunikimit me bizneset në Tiranë për të shpjeguar planin e rimëkëmbjes

Publiée par Lulzim Basha sur Lundi 5 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Opozita bjelloruse shpall grevë kombëtare

Opozita bjelloruse bëri thirrje për grevë kombëtare të hënën, e fundit në një seri përpjekjesh për të larguar nga pushteti udhëheqësin Alexander Lukashenko, pas...

Mund ta fusin në kaos botën, çfarë nuk dini rreth stuhive diellore

Mbi 99 për qind e masës në të gjithë sistemin tonë diellor ekziston vetëm tek Dielli. Ai është mbi 100 herë më i madh...

Rama nga Libani: Nxorëm 4 fëmijë nga kampi i ferrit, nesër vijnë në atdhe

Kryeministri Edi Rama, ndodhet në Liban dhe ka takuar fëmijët e riatdhesuar nga kampi famëkeq i Al Hawl. Në një prononcim për mediat, Rama tha...

Zbulim i madh nga NASA: Në Hënë ka ujë

NASA dhe shkencëtarët në SHBA, dhanë një njoftim të rëndësishëm lidhur me zbulimin e ujit në anën e dukshme të Hënës. Shkencëtarët vlerësojnë se në...

Rudina Hajdari publikon foto nga zyrat e reja të partisë së saj

Deputetja, Rudina Hajdani ka publikuar një foto nga zyra e re e partisë së saj. Hajdari shkruan në rrjetet sociale se ky projekt i ri...