E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Basha thirrje për ambasadat: Po bëhet presion, Koka është bishti i skandalit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hedhur akuzat mbi mazhorancën për skandalin e publikimit të pagave. Në një konferencë për media, ai u shpreh se Rama është i vetmi që përfiton. Ai konsideroi skandalin e rrjedhjes së të dhënave personale, një zgjatim të skemës së patronazhistëve.

“Të dhënat më sensitive të qytetarëve të marra nga Drejtoria e Tatimeve apo të dhëna të tjera, ishin vënë në dispozicion shtabit elektoral të PD. Ai konfirmon të gjitha akuzat tona kur thotë që janë bërë copa-copa. Është vetëm konfirmim i skemës kriminale, i krimit elektoral, i ndërtimit të sigurimit të ri të shtetit me patronazhistët.

Ai është i vetëdijshëm për këtë. Kjo është arsyeja pse ka dalë t’i mbrojë patronazhistët publikisht. Janë ata që kanë ideuar skemën e vjedhjes së të dhënave të shqiptarëve. Do të ishte skandaloze po të kishte ndodhur para 12 vitesh kur u futëm në NATO, por është dyfish skandaloze që kemi 12 vite në NATO”, tha Lulzim Basha.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është shprehur se ndaj organeve të drejtësisë ka një presion të madh politik, për të mos hetuar deri në fund skandalin e publikimit të listës së pagave.

“I bëj thirrje SPAK, BKH dhe SHISH që të krijojnë infrastrukturën e nevojshme, që personat përgjegjës për këtë skandal të vihen para drejtësisë. Të arrestojnë dhe të vënë përpara përgjegjësisë personat përgjegjës. Përfaqësitë e huaja në Tiranë, të ofrojnë mbështetjen për këto struktura, sepse informacionet pranë PD tregojnë për presion politik nga personat të përfshirë direkt në këtë skandal patronazhimi, sikundër vazhdon presioni që skandali për inceneratorët të mbyllet me Kokën që është vetëm bishti”, tha Basha.

Lexo edhe :   “Qelbësirë, kam bo burg për ty”, makina e Bashës qëllohet me vezë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...