Basha sulmon Ramën: Në 7 vite rrënove ekonominë, u rritën çmimet për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar me akuza ndaj kryeministrit, Edi Rama lidhur me gjendjen e ekonomisë në vend.

Duke i’u referuar metodologjisë së Eurostat, Basha thotë se Shqipëria u rendit e katërta në Europë për rritjen e përgjithshme të çmimeve në muajin tetor të këtij viti.

Sipas kreut të opozitës, për 7 vite kryeministri rrënoi ekonominë, dhe gjatë pandemisë Shqipëria është vendi që u jep qytetarëve më pak ndihmë ekonomike.

Postimi i Bashës në Facebook

Shqipëria u rendit e katërta në Europë për Rritjen e Përgjithshme të Çmimeve këtë tetor, sipas metodologjisë së EUROSTAT.

Çmimet e ushqimeve u rritën me 6.6%.

Çmimet e transportit u rritën me 3.4%.

Për 7 vite, Rama e ka rrënuar ekonominë. Tani, gjatë pandemisë, Shqipëria është vendi që u jep qytetarëve më pak ndihmë ekonomike.

Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për një qeveri që punon për ta.

Një qeveri që nuk është e zënë me politikë, por me kthimin e të papunëve në punë, ringjalljen e ekonomisë tonë dhe uljen e kostos së jetesës.

Një qeveri që do të sjellë shpresë të re për Shqipërinë.