E diel, 17 Janar, 2021
5 C
Tirana

Basha rikthen të “larguarit” në PD, Rama takime me strukturat për dhënien e direktivave

PS dhe PD kanë nisur punën intensive për zgjedhjet e ardhshme politike. Ndonëse na ndan gati një vit nga mbajtja e zgjedhjeve parlamentare, dy forcat politike prej disa ditësh kanë “ndezur motorët” për fushatën elektorale, duke zbritur në terren dhe zhvilluar takime me bazën dhe strukturat.

Basha po rikthen edhe të “larguarit” në PD. Një ditë më parë u bë me dije se ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj do të jetë pjesë e komisionit të përzgjedhjes së kandidatëve, ku bashkë me të do jetë dhe Genc Ruli, i cili do të jetë kryetar në këtë komision. Fillimisht do të bëhet identifikimi dhe propozimi i kandidatëve, një anëtar do të ketë të drejtën e një propozimi, më pas do të bëhet verifikimi dhe seleksionimi nga KVK, (Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve). Më pas lista do t’i kalojë sërish anëtarësisë me parimin, 1 anëtar, 1 votë dhe hapi final do të jetë zyrtarizimi i listës dhe miratimi nga Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike.

Po kështu edhe PS ka zbritur në terren. Pas deputetëve, takime në çdo qark me strukturat e PS për dhënien e direktivave ka nisur edhe kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë ka kërkuar nga vartësit e tij që të nisin takimet derë më derë me qytetarët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Beteja e humbur e Lulzim Bashës me kauzën e varfërisë

Nga: Alfred Peza Nëse historia e demokracive te vjetra e të reja, ka patur ndonjëherë ndonjëherë një rast tipik kur një lider politik e ka...

Covid-19/ Kina ndërton spitalin me 1,500 shtretër për vetëm 5 ditë (Foto)

Kina ka përfunduar ndërtimin e një spitali me 1,500 dhoma për pacientët me Covid-19 ,për të luftuar një rritje të infektimeve, për të cilat...

Pandemia/ Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Austria e ka zgjatur masën e izolimit deri më 7 shkurt, teksa autoritetet shprehen të alarmuar për rritje të rasteve për shkak të varianteve...

Rindërtimi dhe pandemia/ FMN: Qeveria duhet të ketë plane rezervë

Intervistë me shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun Në rast të një pandemie më të rëndë, autoritetet do të duhet të ndërmarrin...

Milan humb yjet, dy lojtarët e rëndësishëm me Covid-19

Milani njofton se Hakan Çakhanoglu dhe Teo Hernandez kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.  Një lajm  i keq ky për kuqezinjtë, që duhet të bëjnë...