E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Basha: Rama erdhi në pushtet me bandat kriminale, Shqipëria drejt një grushti shteti

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Kryedemokrati Lulzim Basha po zhvillon një bashkëbisedim me gazetarët në selinë blu, në një kohë kur zhvillimet politike janë të njëpasnjëshme. Ai bëri deklaratën e fortë se jemi në rrethanat kur Shqipëria po shkon drejt një grushti shteti.

Basha ka akuzuar drejtpërdrejt Ramën, teksa tha se erdhi në pushtet pas bashkëpunimit me krimin e organizuar dhe me bandat kriminale, e me to po mban pushtetin.

Duke folur për blerjen e votave në 2017, Basha tha se bashkëpunimi i Ramës me kriminelët nuk nisi në atë vit, por shumë më herët, që kur ishte kryetar bashkie.

Fjala e Bashës:

Shqipëria po shkon drejt një grushti shteti. Në këto kushte ku nuk ka snjë pikë dyshimi që zgjedhjet e 2017 u diktuan nga krimi i organizuar, nga paratë e pista të drogës, nga shitblerja masive e votës nga rrjetet kriminale, nga Avdylajt, Shullazaj, Habilajt, e Çelajt, pra ku anë e mbanë Shqipërisë rrjetet kriminale, dy vite më parë përmes një skeme të mirëmenduar dhe urdhëruar nga Rama, asgjësuan procesin politik të zgjedhjeve të 2017. E denoncuam që ditën e parë. Raporti i ministrave teknikë zbuloi qartësisht shkallën kriminale. Raporti i OSBE-ODIHR e cilësoi shitblerjen e votës, problemin numër një në Shqipëri. Prokuroria e kapur nga Rama fjeti mbi dosjet me qëllim që të mbronte rrjetet kriminale, duke bashkëpunuar me Dakon, Stërkajn, Tahirin, Xhafajn, përfshirë Ulsi Manjën. Kjo shkallë masive dhe sistematike e kërcënimit të votuesve dhe shitblerjes së votës, ishte shkaku i vetëm i rezultateve për mazhorancën fiktive. Bashkëpunimi me rrjetet kriminale nuk nisi në pranverën e 2017. Rama kandidoi për kryetarë bashkie njerëz me 7 emra, të kërkuar nga drejtësia.

Lexo edhe :   “Alo Edi jam. Të lutem laj duart shpesh!”/ Kreu i AKEP sqaron pse u lejua një mesazh i tillë

Por as kjo nuk është fillesa e bashkëpunimit të Ramës me krimin e organizuar. 2013-a është gjeneza e bashkëpunimit të Ramës me krimin e organizuar. Rama nis bashkëpunimin me krimin kur ishte kryetar bashkie. Gjatë 11 viteve, Rama qëllim që të ishte vete ligji dhe maliqi. Kjo është historia e një njeriu i cili e lidhi fatin e tij politik me krimin e organizuar, me bandat e trafikut të drogës dhe me vrasësit. Me ata erdhi në pushtet, me ata e mban pushtetin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...