E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Basha në Elbasan: Më dhemb në shpirt kur ju shoh me lot, jepini fund qeverisjes

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Lulzim Basha ka vijuar turin me takimet e qytetarëve shqiptarë, të cilët i ka ftuar t’i bashkohen protestës së 16 shkurtit. Sot, kryedemokrati është takuar me qytetarë të Elbasanit, ku tha se ata nuk duan lëmoshë, por duan mundësi.

“Jemi në Elbasanin e qytetarisë por jemi po kështu në një qytet, në një zonë ku burrat dhe gratë për dekada me radhë janë rropatur. Më dhemb në shpirt kur ju shoh me lot në sy siç pashë zotërinë para pak minutash që më tha se ka 3 invalidë në shtëpi.

Më dhemb në shpirt kur shoh nënat të cilat e kanë të pamundur të blejnë ushqimet bazë për fëmijët e tyre. Më dhemb kur dëgjoj se 5 mijë të rinj e kanë braktisur qytetin e Elbasanit dhe 10 mijë qarkun. Vetëm vitin e kaluar janë mbyllur 1800 biznese në Elbasan. Kjo ndodh në një qytet i cili është prej vitesh nën thundrën e krimit të organizuar. Kjo ndodh sepse të mirat e këtij vendi nuk po prodhojnë as punësim, as mirëqenie, as drejtësi për njerëzit e thjeshtë por vetëm për një grusht grabitqarësh që kanë marrë peng Elbasanin kanë marrë peng Shqipërinë. Në këtë vend ku njerëzit kanë jetuar me dinjitet, me djersën e tyre të ballit dhe ata më të vuajturit kurrë nuk kanë kërkuar lëmoshë. Elbasani nuk do lëmoshë, Shqipëria nuk do lëmoshë njerëzit duan mundësi.

Sot në Elbasan nuk ka mundësi po nuk qe lala Qazim, po nuk qe i lidhur me lalën Qazim , po nuk qe i lidhur me bandat e sanxhaktarëve po nuk qe i lidhur me kryehajdutin Taulant Balla.

Këtu në Elbasanin e Metalurgjikut, këtu ku ne duhet të kishim zënë mend, Ahmetaj, me Ramën e Ballën kanë ndërtuar një incenerator që sot punon me 30% të kapaciteteve sepse është një aferë e pastër korruptive. Inceneratorin e kanë bërë me lekët e taksave tuaja që nuk i shpenzoni dot ju”, tha Basha.

Lexo edhe :   Komshiq: Protestat në Beograd kanë të bëjnë me Kosovën
Lexo edhe :   Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Ai iu bëri thirrje të gjithëve të bashkohen në protestën e 16 shkurtit në Tiranë.

“Të gjithë shqiptarët e ndershëm duhet ta dinë se as parlamenti, as qeveria nuk janë pronë e pushtetarëve por e sovranit. Ju mund ta çlironi veten duke marrë vetë në duar fatin tuaj. Ndryshimi është në dorën e sovranit dhe bashkimi i madh i shqiptarëve më 16 shkurt në Tiranë është vetë sovrani. në atë bashkim do ta gjejnë veten të gjithë. Do të bashkohen me ne të papunët. Me atë bashkim do të vijnë qindra mijëra fermerë, të tradhtuar nga Edi Rama.

Aty do të jenë kolegët e Dritan Zaganit, kolegët e Emiljano Nuhut, kolegët e 4 oficerëve të vrarë. Më 16 shkurt nuk ka një përballje mes të majtës dhe të djathtës por shumicës dërrmuese të popullit të tradhtuar nga Edi Rama dhe një grushti minjsh që kanë ngrënë të babëzitur, kanë marrë ç’kanë mundur, kanë vjedhur dhe grabitur, një grusht njerëzish që s’ka për t’i mbrojtur askush më 16 shkurt sepse policia është populli”, u shpreh Basha.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...