E enjte, 24 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Bardhi: Telenovela ‘Rama-Meta’ bëhet për të mbuluar vjedhjet

Më të lexuarat

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Çfarë ke që bërtet si laraskë? Je gjë gruaja ime që të jap llogari?”, plas sherri në “Përputhen” (VIDEO)

Në puntatën e radhës të emisionit “Përputhen”, janë shkaktuar sërish debate të nxehta. Takimi mes Shqipes dhe Mevlanit duket se nuk ka shkuar ashtu...

Ditë e trishtë për reperin, Getoar Selimi humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Reperi i njohur Getoar Selimi ka njoftuar sot ndarjen nga jeta të xhaxhait të tij. Ai ka postuar në rrjetet sociale një foto bardh e...

Trafikanti i drogës i dënuar me vdekje, arratiset përmes tubave të ujërave të zeza

Një trafikant kinez i drogës i dënuar me vdekje në Indonezi bëri një arratisje të guximshme javën e kaluar duke bërë një tunel  përmes...

Studimi i fundit/ Kush e ka kaluar këtë sëmundje nuk rrezikohet nga Covid-19

Universiteti i Karolinës ka dalë në përfundimin se të mbijetuarit e etheve tropikale, rrezikohen shumë pak prej koronavirusit. Sipas këtij studimi, antitrupat që krijohen pas...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi e ka konsideruar si një telenovelë situatën Meta-Rama. Sipas Bardhit,  “Parlamenti i krimit kundër Presidentit” është telenovela të cilën kryeministri Rama po e përdor për të mbuluar vjedhjen ndaj shqiptarëve.

Më tej, Bardhi liston edhe arsyet pse Rama po luan këtë telenovelë:

  1. Do që të mos flitet për tarifën e re për karburantin;
  2. Do që të mos flitet për koncesionin e ri 250 milionë euro të Milot Balldre;
  3. Do që të mos flitet për mungesën nga korrupsioni të rreth 60 milionë eurove në 6 muaj nga doganat dhe tatimet;
  4. Do që të mos flitet për borxhin e lartë publik, të fshehur tek PPP-të;
  5. Do që të mos flitet për kapjen e drejtësisë;
  6. Do që të mos flitet për lidhjet e tij direkte me krimin e organizuar;
  7. Do që të mos flitet për dështimin e tij në hapjen e negociatave me Bashkimin Europian; dhe, mbi të gjitha,
  8. Do që të mos flitet për refuzimin plebishitar, që 85% e shqiptarëve i bënë regjimit të tij, për ndryshimin që duan shqiptarët.

Postimi i Gazmend Bardhit:

Për të mbuluar vjedhjen e shqiptarëve, vjedhjen e votës, vjedhjen e taksave, vjedhjen e pasurive, Edi Rama ka nisur shfaqjen për herë te parë te telenovelës “Parlamenti i krimit kundër Presidentit”, ku vetë është regjisor, vetë skenarist, vetë producent, vete aktor.

Edi Rama e ka të qartë se telenovela me shkarkim presidenti është vetëm nje sajesë vere dhe abuzim me fondet publike. Presidenti i Republikës nuk ka kryer asnjë shkelje, por ka ushtruar kompetencën e tij kushtetuese për t’u garantuar qytetarëve të drejtën për të zgjedhur në një sistem demokratik dhe pluralist. Duke shfaqur telenovelën bajate, me aktorë kryesorë personazhet e dosjeve 184 dhe 339 të blerjes së zgjedhjeve me krimin, Edi Rama do që të mos flitet për krimet e tij ndaj shqiptarëve.

Lexo edhe :   Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z. President
Lexo edhe :   Maliqi sulmon Ramën: Mos i kalo ndryshimet kushtetuese se as Erdogani s’do të japë azil

Do qe të mos flitet për tarifen e re për karburantin;

Do qe të mos flitet për koncesionin e ri 250 milionë euro të Milot Balldre;

Do që të mos flitet për mungesën nga korrupsioni të rreth 60 milionë eurove në 6 muaj nga doganat dhe tatimet;

Do që të mos flitet për borxhin e lartë publik, të fshehur tek PPP-të;

Do që të mos flitet për kapjen e drejtësisë;

Do që të mos flitet për lidhjet e tij direkte me krimin e organizuar;

Do që të mos flitet për dështimin e tij në hapjen e negociatave me Bashkimin Europian; dhe, mbi të gjitha,

Do që të mos flitet për refuzimin plebishitar, që 85% e shqiptarëve i bënë regjimit të tij, për ndryshimin që duan shqiptarët.

Me apo pa telenovelën e verës së Edi Ramës, shkelësit më të madh të Kushtetutës, sot një gjë është e qartë: Vendimi kushtetues dhe i përgjegjshëm i Presidentit i shërben njerëzve dhe interesit publik. Ndersa votimet moniste të 30 Qershorit, siç shprehet edhe OSBE/ODIHR, u mbajtën pa e marrë fare në konsideratë interesin e qytetareve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqipëria zgjohet nga lëkundje të forta tërmeti/ Ministria e Mbrojtjes jep detajet

Ministria e Mbrojtjes, ka dhënë informacion zyrtar lidhur me tërmetin që ka goditur vendin pak minuta pas mesnatës. Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se tërmeti...

Bluzat e bardha protestë tek QSUT-ja/ Rama i thërret në zyrë një orë para tubimit

Paraditen e sotme, mjekët dhe infermierët do të dalin në një protestë, ku ndër të tjera ata duan rritje të vlerësueshme të trajtimit financiar...

Truproja e tij me Covid-19, karantinohet Ministri i Jashtëm gjerman

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, u vendos në karantinë, pasi testet treguan se një nga truprojat e tij është infektuar me koronavirus, theksoi...

Puna, shëndeti, dashuria/ Çfarë thotë horoskopi për ju sot

Dashi Ka shumë rrugë që mund të ndiqni, por mos e humbisni kohën duke u përpjekur të kuptoni se cilën të zgjidhni. Mos u zhgënjeni...

Mot i paqëndrueshëm për sot, vranësira të dendura dhe reshje shiu

Paraditja vijon në ndikimin e motit të paqëndrueshme, ku vranësirat e dendura dhe shirat mbeten dominante. Por mesdita dhe pasditja sjellin përmirësim të përkohshëm të...