E enjte, 9 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Bankers dhe ALLUM marrëveshje për rifillimin e punës në Rafinerinë e Ballshit brenda qershorit

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Sektori i naftës është një nga sektorët me kontributin më të madh në buxhetin e shtetit, por situata e krijuar nga pandemia COVID-19 e ka dëmtuar rëndë financiarisht. Megjithatë lajme të mira duket se vijnë për ringritjen e këtij sektori.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mblodhi Task Forcën, e ngritur me urdhër të kryeministrit, për menaxhimin e situatës së krijuar në sektorin e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës në vend, si rrjedhojë e pandemisë COVID-19.

Ministrja Balluku u shpreh se në bashkëpunim me të gjithë aktorët e fushës, Task Forca ka për synim mbarëvajtjen e sektorit duke nisur nga momenti i nxjerrjes së naftës dhe deri tek përdoruesi final.

“Është shumë e rëndësishme që puna të vazhdojë me intensitet. Detyra që ju keni marrë përmes urdhrit të kryeministrit, për të qenë anëtarë të kësaj Task Force, është shumë e rëndësishme, pasi sektori i hidrokarbureve është padyshim një sektor, i cili ka ndikim të madh në financat e shtetit shqiptar. Nisi si një vit i shkëlqyer, ku janari dhe shkurti ishin padyshim dy muaj pozitivë, si për doganat ashtu dhe për tatimet dhe ndërkohë nga një pandemi e papritur kemi marrë goditjen më të madhe historike, e cila pati një ndikim negative prej 2.6 miliardë vetëm për dy muaj në buxhetin e shtetit”, u shpreh Balluku.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë shtoi më tej se krahas ndikimit në buxhetin e shtetit, goditja e këtij sektori ka edhe ndikim social pasi në hallka të ndryshme të këtij sektori janë punësuar një numër i madh qytetarësh.

“Ndikimi i dytë, përveç buxhetit të shtetit është dhe ndikimi social, që ky sektor ka në Republikën e Shqipërisë, duke filluar nga gjithë zonat naftëmbajtëse, në komponentët përpunues dhe deri në shpërndarjen e produkteve dhe nënprodukteve të naftës. Një pjesë e mirë e popullsisë janë të angazhuar dhe punojnë e jetojnë nga ky sektor, ndaj detyra që ju keni marrë në këtë Task Forcë, është një detyrë e rëndësishme, e cila duhet përmbyllur deri në qëndrimin në fuqi të këtij grupi pune me rigorozitet dhe sukses duke gjetur zgjidhje esenciale”, theksoi ministrja Balluku.

Lexo edhe :   Firmoset “marrëveshja më fitimprurëse në historinë e sportit”
Lexo edhe :   Firmoset “marrëveshja më fitimprurëse në historinë e sportit”

Përpara Task Forcës kanë relatuar sot edhe përfaqësuesit e kompanive Bankers Petroleum dhe ALLUM Enterprises, të cilët kanë raportuar lidhur me masat që po marrin për të rinisur nga puna.

Gjithashtu kompania Albpetrol ka njoftuar lançimin e tenderit për shitjen e naftës, pas një kohe të gjatë pritjeje, për shkak të çmimit të ulët në të gjithë tregjet ndërkombëtare. Ndërsa Bankers Petroleum ka rinisur operimin për nxjerrjen e naftës dhe ka relatuar masat e marra përpara Task Forcës.

Lajme të mira janë raportuar edhe nga Kompania ALLUM Enterprises, e cila është rikthyer në Shqipëri dhe synon rifillimin e punës në Rafinerinë e Ballshit, brenda muajit qershor. Përfaqësuesit e kësaj kompanie kanë konfirmuar se kanë arritur një marrëveshje me Bankers Petroleum për furnizimin me naftë, me një sasi të parë prej 25 mijë ton.

Në përfundim të takimit ministrja Balluku ka shprehur besimin, se falë masave që po ndërmerren, periudha me e vështirë ka kaluar dhe tashmë është koha që edhe ky sektor të fillojë ringritjen e tij. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...