E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Balla paralajmëron reformë në këshillin drejtues të televizionit shtetëror dhe të AMA

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla paralajmëroi sot një reformë në përzgjedhjen e Këshillit drejtues të televizionit publik dhe në Autoritetin e Mediave Audiovizive.

Gjatë fjalës së tij në konferencën për mediat, Balla u shpreh se ka nisur puna për të depolitizuar bordin drejtues të RTSH-së. Sipas tij, RTSH është “një korporatë mediatike jo funksionale sot”.

“Prej dje, ku morëm vendimin final të Venecias zyrtarisht nisëm punën për një reformimin tërësor qoftë të Autoritetit të Mediave Audiovizive për të garantuar depolitizim, dhe një institucioni tjetër që është këshilli drejtuesi i RTSH, që në këto momente është në proces rinovimi të mandateve të anëtarëve të tij.

Të dyja bashkë duhen parë në këtë frymë për të larguar çdo lloj ndikimi politik, kompromise të ulëta politike që i kanë bërë këto borde aspak profesionale duke bllokuar edhe shndërrimin e RTSH në korporatë mediatike jo funksionale sot, por për ta bërë një korporatë mediatike në të ardhmen shumë të suksesshme e të pavarur nga politika, si dhe një autoritet të mediave audiovizive të njëjtë me standarde të vendeve anëtare të BE. Pyetja që mund të lindte si do jetë formula?

Lexo edhe :   “Listat hapen 100%”/ Balla: Formulën nuk e kemi shpikur ne

S’ka nevojë të shpikim të reja sa kohë të aplikuara për reformën në drejtësi kanë garantuar garë të hapur që buron nga vullneti individual e garancia për të shkuar drejt institucioneve të pavarura.

Unë jam këtu që ta konfirmoj angazhimin tonë për të shkuar në këtë drejtim e kam besim se dhe opozita parlamentare që ka pasur kritikat e veta përgjatë diskutimeve të këtij ligji të gjejmë dakortësitë për të realizuar gërmë për gërme rekomandimet e vyera të Venecias”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do të gatuaj ty në vend të peshkut, kaq vlen ti!”, ofendime dhe ngritje zëri në “Përputhen” (VIDEO)

Puntata e së martës në “Përputhen” ka agravuar deri në fyerje. Mevlani dhe Shqipja kaluan në fyerje personale pas takimit të dështuar. Shqipja është...

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

Reshje shiu dhe shtrëngata, si do të ndryshojnë temperaturat nga nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 23) dhe nesër (e enjte, dt. 24), priten reshje intensive në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës, ndërsa mesatare në...

Meta: Të respektohet pikë për pikë marrëveshja e 5 Qershorit

Kreu i Shtetit Ilir Meta, ka përcjellë apelin e radhës ndaj klasës politike lidhur me hapjen e listave 100%. Ai ka publikuar një grafik ku...