E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu i PD-së ka mohuar në mënyrë kategorike të ketë marrë pjesë në ndonjë hetim kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por lëvizja e radhës vjen nga Taulant Balla.

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka dorëzuar në orët e para të ditës në Kuvend, kërkesën për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Parlamentar. Kjo ka të bëjë për hetimin dhe pretendimet në raportin e Dick Marty për luftën në Kosovë.

Kërkesa në fjalë, për ngritjen e Komisionit të Posaçëm hetimor është firmosur nga 18 deputetë të mazhorancës. Ky Komision do të hetojë edhe rolin e politikanëve shqiptarë në raportin e Dick Marty.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Skeda e pasurisë/ Si i trefishoi të ardhurat ish-ministri, Fatmir Xhafaj

Fatmir Xhafaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në mars 2017 dhe e u largua me dorëheqje në tetor...

10 vite nga vrasjet e 21 janarit, Braçe: Pushkatuesit janë të lirë

Zëvendës kryeministri, Erjon Braçe ka kujtuar ditën e sotme 10 vjetorin e vrasjes së viktimave të 21 janarit 2011. Braçe shprehet se për këto vrasje...

Tërmeti i fuqishëm prej 7 ballësh trondit Filipinet

Një tërmet i fuqishëm me magnitudëi 7.0 ballë tronditi sot pjesën e Filipineve jugore.  Thellësia e tërmetit ishte 95.8 kilometra poshtë detit, ndërsa epiqendra...

Vrau kunatën dhe e hodhi në liqen, burg përjetë për autorin (Emri)

Dashamir Xhepa, i cili akuzohet se vrau kunatën e tij dhe më pas e hodhi në liqenin e Sharrës, është dënuar me burgim të...

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...