E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Baçi: Rama e ka të vështirë t’i fitojë këto zgjedhje i vetëm

Kandidati për deputet në Shijak i Partisë Demokratike, Agim Baçi deklaroi se gjatë vëzhgimit të tij në terren ka hasur raste të intimidimit ndaj qytetarëve.

Në një intervistë për Fax News, Baçi u shpreh ky ngushtim i votave të PD-së ka ardhur pasi numëruesit kanë hapur fillimisht kutitë të zonave që njihen si bastione të PS-së.

Ndër të tjera, Baçi u shpreh se kryeministri Edi Rama do ta ketë të vështirë që t’i fitojë këto zgjedhje i vetëm.

Agim Baçi: “Kam pasur konstatime të tilla gjatë gjithë ditës dhe kur njëri erdhi të votonte nga fundi dhe iu hakërryen anëtarët e PS-së. Jam përpjekur që në atë zonë të mos ndodhin probleme. Ndjej keqardhje për ata që kanë rënë pre e intimidimit dhe janë detyruar të shesin votën. Ka një ngushtim të madh nga shifrat që u dhanë në vijim. Ka shumë shanse që Rama mos të marrë qeverinë vetëm dhe por as me zotin Doshi.

Jam i bindur që pot ë kishte votim të lirë do të ishin ndryshe rezultatet por jo me këto lloj presionesh. Në Durrës prisja një rezultat më të mirë, por nga ato që kam parë në terren kjo është shumë dhe nuk do të ketë një fitore, por do të jetë një ndarje e mandatit. Një lloj presioni të madh që është parë ndaj qytetarëve, nuk e besoja që do të vinim në një kohë që njerëzit do të kishin frik të flisnin. Po të mos kisha prekur terrenin vetë dhe këtë s’do ta besoja. Ka pasur një strategji për tu numëruar vetëm kutitë të bastioneve për të demoralizuar numëruesit.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....