E diel, 9 Gusht, 2020
35 C
Tirana

“Babi është në koma!” Mesazhi prekës i gazetarit të infektuar nga pandemia

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Pandemia në vend/ Pipero: E them me sinqeritet se jemi të lodhur

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero foli së fundmi për ngarkesën e madhe në spitalin e sëmundjeve infektive, si pasojë e koronavirusit. “E them me sinqeritet se...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

“Objektivi i atentatit ishte djali im”/ Flet pronari i hotelit në Tushemisht

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, që iu bë atentat me armë zjarri dy herë brenda javës, ka dhënë një prononcim për mediat. Ai...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 135 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa ka...

Pasuria marramendëse e Behgjet Pacollit

Ish zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka deklaruar pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Bazuar në deklarimin e tij, ai ka pasuri në vlerë qindra miliona euro....

“Fushata të shtrenjta për të hedhur dyshim”, mesazhi i fortë i Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim së fundmi ka përcjellë një mesazh të fortë përmes një postimi në rrjetin social Twitter. Kim shkruan se...

Gazetari i njohur Berat Buzhala i cili është infektuar me koronavirus, së fundmi ka publikuar një mesazh mjaft prekës në rrjetin social Facebook.

Ai bën me dije se edhe i ati ka rezultuar pozitiv dhe gjendja e tij është kritike ndërsa shton se prej 5 ditësh ndodhet në koma.

Buzhala i bën thirrje të gjithëve që të mbajnë maskat, të ruajnë distancën dhe higjienën.

“Unë jam i bindun që në një të ardhme jo shumë të largët prapë kemi me pasë mundësi me ndejt truç me njani tjetrin, me kcy në valle si të dalldisun, ama nuk kemi me pasë mundësi me i pas afër vetes ata që prej pakujdesisë tonë nuk i kemi afër vetes.

Në pamundësi me ia thanë te veshi, po kam nevojë me ia thane qitu babës se nuk ka gajle që i ke pas prishë krejt mollat e dardhat me helm.

Kisha pasë qef me prishë hala”, shkruan gazetari.

Postimi i tij i plotë: “Edhe po tutna, e edhe po pritoj me dalë, ndonëse kanë kalu tashmë ma shumë se dy javë prej kur jam testu pozitivisht me Covid.

Fatkeqësisht nuk kam qenë i vetmi në familje që pata dalë pozitiv, e fatkeqësisht ka prej nesh që ende nuk po munden me i nxjerr kambët prej kësaj beteje të gjatë, të lodhshme, e të mërzitshme. E kam fjalën për babën. Gjendja e tij vazhdon me qenë kritike, është në komë që 5 ditë.

Çka po du me thanë është kjo: Mbani ato maska, mbajeni distancën, e mbajeni edhe higjienën. Sikur të rikthehej gjendja sikur qysh ka qenë para dy javësh kisha premtu që do ta kisha mbajtë maskën për pjesën tjetër të jetës.

Mirëpo ajo nuk kthehet tashmë, krejt çka mundemi me bo është me parandalu raste të tjera, me parandalu më shumë fatkeqësi dhe më shumë rënie të shtetit.

Kjo luftë nuk do të zgjasë edhe disa ditë, e as edhe disa javë. Do të zgjasë edhe disa muaj, kurse ne së bashku do të mund ta krijojmë një realitet të ri dhe të përkohshëm, por që na mbron prej shumë dramave familjare.

Unë jam i bindun që në një të ardhme jo shumë të largët prapë kemi me pasë mundësi me ndejt truç me njani tjetrin, me kcy në valle si të dalldisun, ama nuk kemi me pasë mundësi me i pas afër vetes ata që prej pakujdesisë tonë nuk i kemi afër vetes.

E kam thanë edhe një ditë tjetër, ky vit është Viti i Mbrapshtë, e jo ai që ka thanë Kadareja.

p.s.

Na pamundësi me ia thanë te veshi, po kam nevojë me ia thane qitu babës se nuk ka gajle që i ke pas prishë krejt mollat e dardhat me helm.

Kisha pase qef me prishë hala….”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia në Itali/ Publikohet bilanci i 24 orëve të fundit

Autoritetet shëndetësore në Itali kanë publikuar bilancin e 24 orëve të fundit lidhur me pandeminë. Raportohet se në harkun kohor në fjalë, 2 persona ndërruan...

Si të ulim stresin gjatë pandemisë

Ndërkohë që vazhdon pandemia e COVID-19, izolimi i detyrueshëm, distancimi fizik dhe problemet e tjera janë duke lënë pasojat e tyre tek niveli i...

Rrjeti i njohur social shpreh interes për blerjen e TikTok-ut

Kompania “Twitter Inc” i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për agjencinë...

Lacio po punon për shqiptarët, Muriqi dhe Kumbulla objektivat kryesorë

Lacio vazhdon të këmbëngulë për futbollistët shqiptarë! Italiania “Gazzetta dello Sport“ i ka kushtuar një artikull të plotë faktit se drejtori sportiv i saj po...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...