E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Babai i Britney Spears pezullohet nga roli i kujdestarit

Britney Spears siguroi një fitore të madhe, në përpjekjen e saj të vazhdueshme për të larguar kujdestarinë 13-vjeçare, dhe gjykata vendosi që babai i saj, Jamie P. Spears, të pezullohet menjëherë.

Britney Spears e akuzoi të atin për vite të tëra të abuzimit. Jamie Spears u emërua kujdestar i saj në vitin 2008, pas shqetësimeve për shëndetin e saj mendor. Të mërkurën, një gjykatës ia dha rolin një burri të caktuar nga Spears. Fansat në të gjithë botën e kanë mbështetur atë përmes fushatës #FreeBritney.

Ata jashtë gjykatës në Los Anxhelos brohoritën kur dëgjuan lajmin. Një kujdestari jepet nga një gjykatë për individët të cilët nuk janë në gjendje të marrin vendimet e tyre, si ata me sëmundje mendore.

Kujdestaria e Spears ndahet në dy pjesë – njëra për pronën dhe çështjet financiare, dhe tjetra për të si person. Sipas kësaj marrëveshje ligjore, ajo nuk i ka kontrolluar financat e saj që nga viti 2008.

Jamie Spears fillimisht ishte përgjegjës për të dy pjesët, por dha dorëheqjen si kujdestar personal i vajzës së tij në 2019 për arsye shëndetësore. Jodi Montgomery, një profesionist i kujdesit, e zëvendësoi atë në atë rol, në atë që ka qenë një bazë e përkohshme.

Gjykatësi Penny vendosi që kujdesi i këngëtares t’i kalonte Zabel “menjëherë”, duke shtuar se “është në interesin më të mirë të kujdestarit”.

Avokatët e këngëtares gjithashtu kërkuan që një seancë e re të mbahet në 30 deri në 45 ditët e ardhshme, për të vendosur nëse do t’i japë fund kujdestarisë së Spears.

Lufta e Spears me shëndetin mendor dhe gjykatat, kanë tërhequr interesin publik, me tre dokumentarë mbi jetën e saj të publikuar vetëm javën e kaluar.

Përpara seancës dëgjimore të mërkurën, fansat mbajtën një tubim jashtë gjykatës ku kënduan këngën e saj hit “Baby One More Time”.  Vetë Spears nuk u thirr në seancë.

Më 23 qershor, Spears dha një dëshmi emocionale 20-minutëshe në gjykatë, duke treguar marrëveshjen me babanë e saj. Ajo e akuzoi atë se e mbajti në një institucion të shëndetit mendor kundër vullnetit të saj, dhe e detyroi atë të përdorte medikamente dhe kontrollin e lindjeve, për ta parandaluar atë të mbetej shtatzënë.

“Unë thjesht dua që jeta ime të kthehet”, tha ajo. “Unë me të vërtetë besoj se kjo kujdestari është abuzive”.

Spears foli përsëri në gjykatë më 14 korrik, duke i thënë gjykatësit se donte të akuzonte babanë e saj për abuzim me kujdestarinë. “Nëse ky nuk është abuzim, nuk e di se çfarë është”, shtoi ajo.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...

Blerja e energjisë zhvlerëson lekun, euro në nivelin më të lartë nga korriku

Euro është forcuar ndjeshëm sot në tregun e brendshëm valutor, duke reflektuar kërkesën e lartë për valutë për blerjen e energjisë. Sipas kursit zyrtar të...