E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Avokati i Thaçit: Seanca u realizua pa njoftuar në kohë mbrojtjen

Hashim Thaçi, ka dalë para Dhomave të Specializuara të Gjykatës së Hagës. Avokati mbrojtës i ish-presidentit Hashim Thaçi, tha se kjo seancë është bërë pa njoftuar në kohë mbrojtjen. Ish-presidenti Thaçi po mbrohet nga një grup ndërkombëtar avokatësh, nga Uellsi, SHBA dhe Franca. Në seancën e sotme, David Hooper, anëtar i gjykatës së Uellsit, që mbron Thaçin, kundërshtoi procedurën e ndjekur nga Gjykata e Hagës. Ai tha se ky proces është realizuar pa njoftuar mbrojtjen në kohën e duhur.

“Ky proces është realizuar pa njoftuar mbrojtjen në kohën e duhur, do të bashkëpunoj me Gjykatën, ashtu siç edhe vetë z. Thaçi ka deklaruar gjatë këtyre viteve, me themelimin e këtij institucioni. Këtë akuzë e keni para 6 muajsh, ne mësuam për herë të parë, për mendimin tim ishte të mërkurën në mbrëmje apo të enjten, pra nuk ishte e mundur që të krijonim grup apo të thërrisnim njerëz që të ishin këtu. Nga ana e jonë e kemi të pakuptimtë, ose ta kuptojmë se pse është vepruar në këtë mënyrë”, tha avokati mbrojtës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...

Me këtë rini, e ardhmja është e sigurtë. Në dreq do të shkojmë

Nga: Mentor Kikia Në Shkodër, dyndje e madhe në sallën e teatrit “Migjeni”. Nuk po shiten biletat e ndonjë shfaqeje të ”madhe”. As ka ardhur...

Alarmi: Më shumë se gjysma e produkteve kozmetike përmbajnë kimikate toksike

Më shumë se gjysma e produkteve të njohura kozmetike që shiten në SHBA dhe Kanada ka gjasa që të përmbajë nivele të larta të...

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...