E enjte, 9 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Avokati i Popullit: Shqipëria shkeli ligjet dhe konventat me dëbimin e Harun Çelik

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Avokati i Popullit i ka dërguar një raport të plotë Policisë së Shtetit në lidhje me shkeljet që janë bërë për procedurat e dëbimit nga Shqipëria të shtetasit turk, Harun Çelik.

“ABC News” ka siguruar raportin ku në bazë të tij, mësohet se Avokati i Popullit ka gjetur shumë shkelje që janë bërë nga organet ligjzbatuese në vend, përfshirë dhe Policinë e Shtetit.

Dokumenti i është dorëzuar Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, në 24 maj 2020, ku pasi bëhet një panoramë e qartë e asaj që ka ndodhur, Avokati i Popullit kërkon që të merren masa dhe të përqafohen disa rekomandime të tyre.

Ndër të tjera thuhet se shtetasit Harun Çelik i janë shkelur të drejtat, pasi atij nuk i është dhënë e drejta për azil.

Në raport gjithashtu institucioni i Avokatit të Popullit thotë se i është mohuar kërkesa dhe bashkëpunimi nga ana e Policisë së Shtetit ka mungur sidomos në rastin kur është dashur regjistrimi i kamerave të sigurisë të komisariatit në Rinas ku shihej qartë dëbimi i Çelik.

Lexo edhe :   “Performancë e dobët”/ Ambasada shqiptare në Athinë reagon pas vendimit të Cakajt

“Gjatë hetimit administrativ nga ana jonë është kërkuar regjistrimi i kamerave të sigurisë, kryesisht të komisariatit Rinas për të hedhur poshtë pretendimin e bërë publik në media se ai shtetas ka kërkuar azil por i është mohuar. Kemi kërkuar edhe disa akte me karakter rregullues.

Të parat nuk janë vënë në dispozicion me pretendimin se administrohen nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së shtetit dhe për të dytat ka patur vonesa.

Bashkëpunimi me Avokatin e Popullit dhe njëkohësisht shmangia e burokracive në përcjelljen e materialeve dhe dokumenteve hetimore brenda strukturave të Policisë së shtetit duhet të konsiderohen parime të punës së përbashkët në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe lirive themelore të njeriut”. /abcnews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vazhdojnë tubimet e qytetarëve në Beograd dhe disa qytete të tjera të Serbisë

Pavarësisht ndalimit të tubimeve të mëdha në Beograd, si masë për frenimin e përhapjes së koronavirusit, protestuesit janë mbledhur për të tretën natë me...

Yuri Kim: Mendoj se politikanët kanë një rreng që e luajnë hera-herës me popullin

Ambasadorja Amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se Shqipëria ka potenciale të jashtëzakonshme, por njëkohësisht edhe probleme serioze, që sipas saj duhet të kapërcehen. Në...

UEFA merr vendimin për ndeshjet e kthimit të Champions League

Këtë të enjte, në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s u mor vendimi për ndeshjet e mbetura të raundit të 1/16-ave të Champions League...

Haradinaj: Gjykata Speciale duhej të ndërtohej brenda Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, thotë se Gjykata Speciale është dashur të krijohet brenda Kosovës. Në një intervistë për emisionin Pressing në T7, Haradinaj tha...

Meta e merr seriozisht, krijon klubin e fansave të Celtic në Shqipëri (Video)

Tashmë dihet gjerësisht se Presidenti Ilir Meta është tifoz i skuadrës skoceze të Celtic. Shpeshherë, mbështetja që i ka dhënë presidenti i vendit tonë skuadrës...