E premte, 30 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Avokatët e Ylli Ndroqit tregojnë sa u ble Ora News

Më të lexuarat

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Avokatët e Ylli Ndroqit pretendojnë se klientit të tyre i janë sekuestruar pasuri të fituara nga trashëgimia, apo me kredi bankare të vërtetuara me dokumentacion të rregullt ligjor.

Avokati Alban Qafa doli me një deklaratë para mediave ku saktësoi të dhënat për disa nga pasuritë e sekuestruara.

“Rezulton se një pjesë e pasurive të vëna nën sekuestro nuk janë në pronësi të z Ndroqi. Edhe ato që janë në pronësi të tij janë krejtësisht të krijuara me burime të ligjshme”

U sekuestrua toka e përfituar me ligjin 7501

“Për sa i përket aseteve të bllokuara janë bllokuar tre pasuri , tokë bujqësore, që babai i Ylli Ndroqi i ka përfituar me ligjin 7501. Dhe më pas me trashëgimi i kanë kaluar z Ylli Ndroqi. Si mund të bllokohet si e paligjshme një pasuri që ta ka dhënë vetë shteti, në bazë të ligjit nr 7501.”

U sekuestrua apartamenti i viteve 90′

“Është bllokuar një apartament te bashkëpronësi i z Ylli Ndroqi, i cili është përfituar në bazë të ligjit nr 7652 dt 23/12/1992 Për Privatizimin e Banesave Shtetërore” Për të cilin është firmosur në vitin 1993 një kontratë me Ndërmarrje Komunale Banesa, siç kane bërë në atë periudhë me ligjin e miratuar në parlamentin shqiptar me dhjetëra mijëra shqiptarë”

Blerja e TV Ora

“Për sa i përket blerjes së TV ORA sh.p.k nga z Ylli Ndroqi në vitin 2007. Ky televizion i është blere shtetases Ilda Prifti në atë kohë 18 vjeç, në 12.11.2007 me kontratën noteriale nr rep 13309 nr 2120 kol, në vlerën 25.000.000 (njëzet e pesë milionë lekë).

E gjithë vlera e blerjes së TV ORA sh.p.k prej 25.000.000 lekë është financuar në bazë të kontratës së kredisë bankare në Raiffeisen Bank.

Është sekuestruar një pasuri truall në Mullet, që edhe vetë vendimi i sekuestros e përmend që është kryer transaksioni me bankë nga të ardhura të përfituara nga shitja e një pasurie tjetër po me bankë.
Vetë prezenca e forcave dukshëm e ekzagjeruar me nënshkrimin RENEA me maska, kapuç me automatik dhe me mjete të blinduara që u vendosën për mbi 4 orë përballë gazetarëve, flet qartë se qëllimi është për të ndalur zërin e medias”/ Lapsi.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Kodi i ri Zgjedhor eliminon partitë e reja, përveç Metës dhe Monikës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zhvilloi një takim me qytetarët e Pogradecit. Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi deklaroi se kodi i vjetër i jepte mundësi...

Italia regjistron numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i pandemisë

Italia ka regjistruar një tjetër rekord negativ ditën e sotme sa i takon pandemisë Covid-19. Autoritetet shëndetësore në vendin fqinj raportojnë për  31,084 raste të...

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Roskovec/ Grabitje me armë zjarri në një dyqan

Pronarja e një dyqani është grabitur nga dy persona ende të paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:35 në Roskovec të Fierit. “Shtetasja D.V,  ka njoftuar...

Rriten rastet me covid, rritet dhe numri i gjobave për maskat

Rekord gjobash janë vendosur për thyerjen e mbajtjes së detyrueshme të maskës në 24 orët e fundit. Me rritjen e rasteve me Covid-19, policia ka...