E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Avioni i rrëzuar në Pakistan, shpëtojnë vetëm 3 persona

Një ngjarje e rëndë është regjistruar sot në Pakistan, ku një avion që transportonte 107 persona është rrëzuar gjatë fluturimit.

Raportohet se aksidentit i kanë rezistuar vetëm një drejtor banke dhe dy pasagjerë të tjerë, ndërsa 104 persona kanë humbur jetën.

Presidenti i bankës së Punxhabit, Zafar Masood u nxor i gjallë nga rrënojat me tym të fluturimit të linjave Pakistan International Airlines që ra mbi një zonë të banuar të kryeqytetit Karachi.

Sipas mediave vendase, të mbijetuarit ishin pasagjerë që udhëtonin në klasin të parë. Dëshmitarët thanë se avioni që vinte nga Lahore kishte bërë tre tentativa për t’u ulur në aeroportin e Jinnah International Airport para se të binte mbi qytet.

Piloti u komunikoi kontrollorëve ajrorë se kishte humbur fuqinë e të dy motorëve, ndërsa në pamjet e shpërndara shihej që avioni po humbiste lartësi me një shpejtësi të frikshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...