E martë, 23 Shkurt, 2021
2 C
Tirana

Autoritetet në Bjellorusi ndalojnë kundërshtaren e Lukashenkos

Opozitarja bjelloruse, Maria Kolesnikova, është ndaluar nga autoritetet vendase nën akuzën e “veprimeve që minojnë sigurinë kombëtare”.

Akuza e njoftuar nga komiteti hetimor i vendit, është veprimi i radhës kundër udhëheqësve të opozitës nga presidenti Alexander Lukashenko. Dënimi maksimal për këtë akuzë është 5 vite burg.

Pak kohë më parë, Kolesnikova i shpëtoi një përpjekjeje të agjentëve të sigurimit të Lukashenkos, të cilët donin ta depërtonin jashtë vendit.

Në një deklaratë për mediat, Kolesnikova tha se zyrtarët e sigurisë i kishin thënë se do të largohej nga vendi “ose e gjallë ose në copa”.

Ajo është bërë një nga udhëheqëset më të larta të protestave të fundit “anti-Lukashenko” në Bjellorusi. Aktualisht Kolesnikova ndodhet në paraburgim policor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediu i jep fund dyshimeve: Marëveshja me Bashën do bëhet

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se negociatat me Kryedemokratin Lulzim Basha po vazhdojnë dhe sipas tij mes tyre do të ketë...

Si vdekja e një vëllai nxiti një revolucion

Në një qytet provincial të përgjumur, lindi një djalë me emrin Vladimir Uljanov. Kur të rritej ai do të luante një rol të madh...

Itali/ Kapet me 300 mijë euro drogë biznesmeni shqiptar (Emri)

Një shqiptar i identifikuar si Dorian Resili, ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi ky i fundit ëstë kapur me drogë, e cila...

Shëndetësia/ Hajdari: Mjekët paradite punojnë në publik, pasdite në privat

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha bëri shumë bujë në opinionin publik, pasi ajo kishte liruar nga burgu disa persona të dënuar me burgim të...

Nuk vuani aspak nga i ftohti gjatë dimrit? Ja çfarë e shkakton këtë gjë

Shumica prej nesh,detyrohemi të përjetojmë një periudhë me mot të ftohtë për të paktën një pjesë të vitit. Dhe një studim i ri ka...