E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Aurelien Hejman, i riu që kujton në detaje çdo ditë të 14 viteve të fundit

Me përjashtim të dasmave dhe ditëlindjeve, njerëzit nuk kanë shanse të kujtojnë se çfarë bënin në një datë të caktuar 10 apo 14 vite më parë. Por Aurelien Hejman është ndryshe.

Ai jo vetëm që e mban mend, por mund t’ju thotë me saktësi se çfarë kishte veshur, çfarë po hante, çfarë lajmesh po jepte televizori atë ditë, dhe madje edhe si ishte moti. 28-vjeçari është një nga njerëzit e paktë në botë me hipertimezi, ose një memorie autobiografike shumë superiore.

Deri në moshën 11-vjeçare, Aurelien kishte një kujtesë normale. Më pas nisi të zbulojë se mund të kujtonte me saktësi disa gjëra që kishin ndodhur vite më parë.

Vetëm 20 njerëz në botë janë diagnostikuar me hipertimezi, dhe Aurelien është i vetmi britanik. Një njeriu normal i ruan informacione të tilla si datat në kujtesën e tij afatgjatë në lobin e djathtë ballor të trurit.

Aurelien bën të njëjtën gjë, por kapaciteti i tij afatgjatë i kujtesës është rritur pasi përdor edhe lobin e majtë ballor, që normalisht është përgjegjës për mësimin e gjuhëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...