E hënë, 30 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Athina propozon, Shkupi vendos. Lista e emrave për Maqedoninë

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Për shkak të pandemisë, vaksinimi filloi më herët se çdo vit tjetër. Të parët që do të vaksinohen janë personeli shendetësor dhe më pas,...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Mediat greke kanë bërë të ditur se Athina ka gati variantin e saj të projekt-marrëveshjes që synon zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë.

Sipas mediave greke, thuhet se marrëveshja u është dërguar zyrtarëve në Shkup dhe pritet të diskutohet gjatë vizitës së Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias në Shkup, të enjten dhe të premten. Këtë e konfirmoi vetë kryediplomati grek në një intervistë për televizionin publik ERT.

“Ne kemi përgatitur një tekst me propozimet tona për mënyrën e zgjidhjes së problemeve të hapura me Shkupin. Teksti është dërguar para disa ditësh në Shkup”.

Sipas shtypit grek, marrëveshja 20 faqëshe ka 55 paragrafë me propozime, por nuk jep detaje. Ajo është hartuar në mënyrë të detajuar nga kryeministri grek Alexis Tsipras dhe kryediplomati Nikos Kotzias.

“Besoj se do te ketë përparim, mbase jo zgjidhje përfundimtare. Por dëshirojmë që deri në verë ta kemi mbyllur këtë çështje. Besoj se këtë dëshiron ta bëjë edhe pala greke”.

Ministrat e Jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë do të takohen më 27 Mars me pjesëmarrjen e ndërmjetësuesit të OKB-së Methieë Nimich. Shkupi ka përmbushur shumë prej kërkesave të Greqisë, si shprehje e vullnetit për të zgjidhur një herë e mirë çështjen e emrit, për t’i hapur rrugë marrjes së ftesës për anëtarësimin në NATO, në samitin e Korrikut në Bruksel.

Ndërsa bëhet fjalë për idetë e njëjta të dorëzuara nga negociatori i OKB-së, Metju Nimic.
Republika e Maqedonisë Veriore
Republika e Maqedonisë së Re
Republika e Maqedonisë së Epërme
Republika e Maqedonisë së Vardarit
Republika e Maqedonisë(Shkup), këto janë pesë propozimet sipas mediave greke.

Dje,kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, bëri të ditur se dëshiron të zgjidhen mosmarrëveshjen për emrin deri në verën, ndërsa i ngjashë është dhe vullneti i udhëheqjes greke. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryeministri i Kroacisë infektohet me Covid-19

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plankoviç ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas Euronews, në një njoftim të bërë nga qeveria, Plankoviçka pasi ka kryer testin...

Basha-Ramës: Trego kush ta pagoi avionin për udhëtimin në Emiratet e Bashkuara

Kreu i demokratëve, Lulzim Basha është shprehur se udhëtimi i kryeministrit Edi Rama për në Emiratet e Bashkuara Arabe në 26 nëntor është ikje...

Hajdari: Nisma Thurje, iniciativa e duhur për të rrëzuar establishmentin

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka folur për arsyet pse u bashkua me Nismën Thurje që tashmë është një parti që do marrë...

Studimi/ Ja si Covid-19 prek trurin, duke kaluar përmes hundës

Koronavirusi mund të arrijë të prekë edhe trurin e njeriut, pasi merret nga një person përmes hundës dhe më pas të ‘kapet fort’ në...

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...