E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
18 C
Tirana

Atentati i dështuar ndaj biznesmenit, Artan Hoxha zbardh faktet e rënda (VIDEO)

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Gazetari i njohur investigativ Artan Hoxha thotë se policia ka arrestuar 4 persona të dyshuar si autorët e atentatit të dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima, javën e kaluar. Ai ka zbardhur disa detaje lidhur me këtë ngjarje.

Gazetari zbulon se blutë e Tiranës kanë identifikuar personat e dyshuar, si autorë të ngjarjes së datës 15 tetor. Nga hetimet paraprake rezulton se atentati ndaj biznesmenit është kryer nga 4 persona. Dy nga të arrestuarit kanë qenë autorët. Të arrestuarit janë përfshirë më parë edhe në ngjarje të tjera me rrezikshmëri të theksuar kriminale.

Statusi

Arrestohen kater persona te dyshuar si autoret e atentatit te deshtuar ndaj biznesmenit Andon Dhima te enjten e kaluar.

Pas nje hetimi te shpejte, me ndihmen dhe te pamjeve filmike, policia e kryeqytetit ka identifikuar personat e dyshuar si autore te ngjarjes se dates 15 tetor 2020, ne hyrjen e pallatit perballe stadiumit “Dinamo”.

Nga hetimi ka rezultuar se te njejtet persona, jane perfshire me pare edhe ne ngjarje te tjera me rrezikshmeri te theksuar kriminale.

Nisur nga sensibiliteti i ngjarjes, policia e kryeqytetit ka kryer nje pune operative profesionale, e cila ka çuar ne identifikimin e autoreve.

Gjate oreve te vona te mbremjes se 20 tetorit, policia ka organizuar njekohesisht dy aksione paralele, qe kane synuar arrestimin e autoreve dhe gjetjen e provave materiale per zbulimin e ngjarjes.

Si rezultat jane arrestuar dy persona ne zonen e Brrylit dhe dy te tjere ne zonen e mozaikut te Tiranes.

Nga hetimet paraprake rezulton se atentati i deshtuar ndaj biznesmenit Andon Dhima eshte kryer nga 4 persona, dy nga te arrestuarit kane qene autoret, ashtu si duken nga pamjet filmike te transmetuara diten e shtune nga ABC Neës.

Ndersa dy te tjere kane qene ne rolin e bashkepunetorit dhe ndihmesit.

Gjate aksionot policia ka ushtruar kontroll ne banesat e te arrestuareve, ku ka sekuestruar ne cilesine e proves materiale, arme zjarri dhe maska te perdorura edhe ne ngjarje te tjera.

Gjate dites se sotme pritet qe policia te publikoje identitetin e personave te arrestuar dhe detaje te tjera mbi hetimin e ngjarjes.

Arrestohen kater persona te dyshuar si autoret e atentatit te deshtuar ndaj biznesmenit Andon Dhima te enjten e…

Publiée par Artan Hoxha sur Mardi 20 octobre 2020

 

Në sajë të operacionit të koduar “Stuhia” u bë kapja dhe prangosja e dy autorëve të dyshuar të kësaj ngjarje, konkretisht G. L., 45 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë me 6 vite burgim, për vjedhje me armë në Gjermani, dhe A. H. 35 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për plagosje me armë.

Po në kuadër të operacionit u bë e mundur të identifikohen dhe të ndalohen dhe dy bashkëpunëtorët në këtë ngjarje, shtetasit M. M., 30 vjeç dhe E. H., 26 vjeç, i dënuar më parë me 4 vite e 9 muaj, për “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Nr. 2 në Tiranë, menjëherë pas marrjes së kallëzimit nga shtetasi Andon Dhima, i cili ka treguar se dy persona të maskuar dhe të armatosur e kanë ndjekur deri në hyrje të pallatit, me qëllim për ta eliminuar atë, menjëherë kanë organizuar punën për zbardhjen e ngjarjes.

Lexo edhe :   U qëllua me mitraloz të telekomanduar, detajet e vrasjes së shkencëtarit
Lexo edhe :   U qëllua me mitraloz të telekomanduar, detajet e vrasjes së shkencëtarit

Njoftimi i policisë

Tiranë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Stuhia”.

Operacioni nga Komisariati i Policisë Nr. 2, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP-së, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Zbardhet tentativa për vrasjen e 51-vjeçarit, në rrugën “Muhamet Gjollesha”.

Identifikohen, kapen dhe vihen në pranga dy autorët që ndoqën 51-vjeçarin, për ta vrarë. Autorët me precedent të theksuar kriminal për vjedhje me armë dhe plagosje.

Në pranga edhe dy bashkëpunëtorët e autorëve, njëri prej tyre me precedent kriminal në fushën e narkotikëve.

Sekuestrohet arma e zjarrit me të cilën autorët do kryenin krimin, automjeti me të cilin u larguan, maskat e përdorura për të mos u identifikuar, rroba policie e prova të tjera që shërbyen për dokumentimin e ngjarjes.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Nr. 2 në Tiranë, menjëherë pas marrjes së kallëzimit nga shtetasi A. Dh., i cili ka treguar se mbrëmjen e datës 15.10.2020, në rrugën “Muhamet Gjollesha”, dy persona të maskuar dhe të armatosur e kanë ndjekur deri në hyrje në hyrje të pallatit, me qëllim për ta eliminuar atë, menjëherë kanë organizuar punën në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe strukturat hetimore të DVP Tiranë, për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Si rezultat i një pune intensive hetimore dhe profesionale të bërë nga këto struktura, u bë i mundur sigurimi i provave që çuan në zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve.

Mbi bazën e provave të siguruara nga Komisariati i Policisë Nr. 2 u organizua dhe finalizua operacioni policor i koduar “Stuhia”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe prangosja e dy autorëve të dyshuar të kësaj ngjarjeje, konkretisht: G. L., 45 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë me 6 vite burgim, për vjedhje me armë në Gjermani, dhe A. H. 35 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për plagosje me armë. Po në kuadër të operacionit u bë e mundur të identifikohen dhe të ndalohen dhe dy bashkëpunëtorët në këtë ngjarje, shtetasit M. M., 30 vjeç dhe E. H., 26 vjeç, i dënuar më parë me 4 vite e 9 muaj, për “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”.

Nga veprimet e para hetimore dhe procedurale u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provave materiale: një armë zjarri pistoletë dhe municion luftarak, mjeti në pronësi te shtetasit A. H., që dyshohet se është përdorur gjatë ngjarjes, veshjet e përdorura nga autorët, një shkop hekuri policie nga ato me hapje, një palë pranga, 6 telefona celular, rroba uniforme policie dhe kamuflazhi e prova të tjera materiale.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja” e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të zjarrit dhe armëve të ftohta” dhe “Mbajtja pa të drejtë e uniformës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbyll sytë dhe mendja nuk më largohet”, djali i Maradonës tregon vuajtjet

Djali i Maradonës tregon se tashmë është izoluar, dhe se po kalon një periudhë të vështirë të jetës së tij. Vdekja e Maradonës ka...

Tërmet i fortë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Lëkundjet e tokës nuk kanë të ndaluar as në Greqinë fqinje. Lëkundja e radhës është ndjerë në Athinë, me magnitudë 5.1 ballë. Sipas Qendrës Europiane Sizmologjike,...

Pse nuk ndërgjegjësohemi dot për Covid-19

Nga: Ben Andoni Sa herë që kryeministri Rama pyetet për probleme kufizimi dhe parashikimin e tij, ai e përcjell të drejtën dhe autoritetin tek Këshilli...

Euro pëson rritje, paundi shënon rënie  

Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet 102.20 lekë dhe shitet 103.70 lekë. Në krahasim me një ditë më parë, dollari ka vijuar rënien. Ndërkohë,...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...