E enjte, 4 Qershor, 2020
25 C
Tirana

“Askush nuk do mbetet pa e marrë”/ Rama: Deri tani janë paguar 7.5 mld lekë për pagat e luftës

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Kryeministri Edi Rama u shpreh se deri më tani janë paguar 7,5 miliardë lekë të reja për pagat e luftës.

Në një komunikim me qytetarët në Facebook, Rama sqaron se askush nuk do të mbetet pa e marrë pagën e luftës. Sipas kryeministrit, janë shfaqur edhe disa probleme të ndryshme në procesin e aplikimit, teksa disa persona kanë shkruar gabim numrin e llogarisë.

Kreu i qeverisë sqaroi se ky proces korrigjimi do të kërkojë kohën e tij. Ndërkohë, ai u bëri thirrje disa qytetarëve që nuk kanë aplikuar ende, që të aplikojnë sa nuk është ende vonë.

“Ka probleme me pagat për bizneset. Një pjesë e vogël, kanë aplikuar dhe kanë shkruar gabim nr e llogarisë, procesi i korrigjimit kërkon kohën e vet. Ka edhe persona që nuk kanë aplikuar fare, nuk di nga e presin. Ua kërkojnë Tatimet “hajde aplikoni”. Kam dëgjuar komente dhe fjalë boshe të këtyre ventilatorëve mediatik se ne i hapkemi bizneset për të mos paguar. Ne po vazhdojmë dhe do të vazhdojmë për të paguar pagat e luftës edhe për ata që janë në punë. kategoria e pagës së parë, që ende tani nuk është në punë janë vetëm baret dhe restorantet. Ato lokalet që janë biznes i vogël do të hapen ditën e hënë dhe do të vazhdojnë të paguajnë. Të gjithë do të marrin atë që i takon, askush nuk mbetet pa e marrë. S’ka rëndësi nëse u hap, po kthehet normaliteti. Do i qëndrojmë angazhimit tonë. Janë 7.5 mld lekë të reja të paguara që kanë shkuar në arkën e familjeve dhe do të vazhdojmë se paketa ka ende një pjesë të financës në dispozicion për ta shpërndarë”, tha ai.

Lexo edhe :   Inaugurimi i spitalit të ri karantinë/ Spahia: QSUT-ja është vatra më e madhe e infeksionit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tirana pa ujë këtë fundjavë, UKT del me njoftimin e rëndësishëm (VIDEO)

UKT ka njoftuar qytetarët se gjatë kësaj fundjave, do të këtë kufizime të ujit të pijshëm në kryeqytet. Ujësjellësi bën me dije se do të...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Aksident tek rruga “5 Maji” në Tiranë, plagoset rëndë 34-vjeçarja

Një aksident ka ndodhur së fundmi tek rruga “5 Maji” në Tiranë, ku për pasojë është plagosur rëndë një 34-vjeçare. Policia bën me dije se...

BE dhe SHBA presin rinisje të dialogut Kosovë-Serbi

BE-ja dhe Richard Grenell, e uruan qeverinë e re të Kosovës, nga e cila presin reforma në rrugën evropiane dhe rifillim të shpejtë të...

Abuzimi me 15-vjeçaren/ “Viktima është bërë paçavure”, Rama shpërthen ndaj deputetëve

Rama ka kritikuar jo vetëm deputetët, por edhe shoqërinë civile që janë marrë këto ditë me rastin e abuzimit të së miturës nga ish-roja...
WhatsApp KONTAKTO TT