E premte, 24 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

“Askush nga ata që u përfshinë në Gërdec s’ka ikur. Berisha me shokë duan ti shpëtojnë drejtësisë”

Zv.kryeministri Erion Braçe i është rikthyer tragjedisë së Gërdecit, përmes një statusi në Instagram. Ai flet për drejtësinë e vonuar, e po kështu edhe për atë që e cilëson si krimin e shtetit.

Për të, thelbi i kësaj gjëme ishte trafiku i armëve. Asnjëherë nuk u hetua, duke u lënë si çështje në mëshirë të fatit. Braçe shkruan më tej se askush nuk hetoi trafikun e armëve, qeverinë e Berishës, ushtrinë e tij, etj. Zv.kryeministri flet për vendosjen e drejtësisë.

E si mund të ndodhë kjo? Në këtë analizë, Braçe flet për ndëshkimin e politikanëve dhe pushtetarëve të përfshirë në trafikun e armëve e municioneve nga Gërdeci.

Statusi

#15MARS
#MOSEHARROKURREGERDECIN

Deri sa te kete #Drejtesi, jo,
Mos e harro kurre #Gerdecin!

Ishte dhe eshte,
#KrimiShtetit!
Kerkush nuk mund ta zhbeje kete,
as vete e as me prokuroret dhe,
as me gjykatesit e tij!

Thelbi i Gerdecit ishte:
TRAFIKU U ARMEVE DHE MUNICIONEVE!

Demontimi ishte aktivitet plotesues,
i qellimte, legalizuar nga #QEVERIAESALIBERISHES,
per te maksimizuar fitimet.

Po e perseris, thelbi ishte #TrafikuiArmeve!

NUK U HETUA KURRE!
NUK GUXOI KUSH TA HETONTE!
As trafikun, as Qeverine e Berishes, as Ushtrine e tij, as supertrafikantin qe
e njihnin fare mire pas emrave te shumefishte ne Ballkan,
te gjithe ne listen e zeze te trafikut!

Trafiku i armeve prodhoi
Fabriken e Vdekjes!
I duhej si mbulim, si paketim ne fillim,
si demontim vdekjeprures por
me fitim kolosal nga shfrytezimi i nje grushti njerezish te varfer e ne nevoje per pune-mes tyre gra e femije,
me pas!

I POQEN TE GJALLE!
Krim me makaber ne kete vend nuk ka patur kurre, kurre!

Ky vend nuk do te jete kurre i drejte,
i ndershem e ne paqe,
pa hetuar e ndeshkuar deri ne fund,
politikanet e pushtetaret e perfshire ne trafikun e armeve e municioneve nga Gerdeci.

Ate dhe aty ku nuk hetua kurre!
Mos harroni,
ata jane gjalle dhe ne politike;
NUK KANE IKUR, JANE PO ATA!
Babezia i beri bashke ne Gerdec,
donin maksimumin per vete-superfitimet natyrisht dhe,
e ngriten dhe e kontrolluan biznesin kriminal me familjaret e tyre!
E zhvilluan ate biznes ne kafsheri te plote, duke shfrytezuar gra e femije,
ju morren shpirtin aty!

JANE PO TE NJEJTET NJEREZ!
Nuk kane ikur kund! Jane mu ketu!
Bejne sikur nuk kujtohen per sot,
por e djeshmja i tmerron!
Sali Berisha i pari,
ne ate kohe e kete kohe,
ministrat e tij vendimmarres ne Qeveri-perjashtuar dy kundershtues te provuar e te zhdukur prej tij nga PD;
Ministri i Mbrojtjes e Shefi i Ushtrise pas tij, vendimmarres e te perfshire ne kete histori;
Lulzim Basha anetar i asaj qeverie e vendimmarres edhe ky!

Askush nga ata qe u perfshine ne Gerdec nuk ka ikur.
Jane kapur me thonje ne politike per ti shpetuar drejtesise ne cdo kohe,
pergjithmone!

Lexo edhe :   Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Tani qe prokuroret e gjykatesit e tyre garante po ikin, jane kapur me thonj pas Shqiperise!

 

View this post on Instagram

 

#15MARS #MOSEHARROKURREGERDECIN Deri sa te kete #Drejtesi, jo, Mos e harro kurre #Gerdecin! Ishte dhe eshte, #KrimiShtetit! Kerkush nuk mund ta zhbeje kete, as vete e as me prokuroret dhe, as me gjykatesit e tij! Thelbi i Gerdecit ishte: TRAFIKU U ARMEVE DHE MUNICIONEVE! Demontimi ishte aktivitet plotesues, i qellimte, legalizuar nga #QEVERIAESALIBERISHES, per te maksimizuar fitimet. Po e perseris, thelbi ishte #TrafikuiArmeve! NUK U HETUA KURRE! NUK GUXOI KUSH TA HETONTE! As trafikun, as Qeverine e Berishes, as Ushtrine e tij, as supertrafikantin qe e njihnin fare mire pas emrave te shumefishte ne Ballkan, te gjithe ne listen e zeze te trafikut! Trafiku i armeve prodhoi Fabriken e Vdekjes! I duhej si mbulim, si paketim ne fillim, si demontim vdekjeprures por me fitim kolosal nga shfrytezimi i nje grushti njerezish te varfer e ne nevoje per pune-mes tyre gra e femije, me pas! I POQEN TE GJALLE! Krim me makaber ne kete vend nuk ka patur kurre, kurre! Ky vend nuk do te jete kurre i drejte, i ndershem e ne paqe, pa hetuar e ndeshkuar deri ne fund, politikanet e pushtetaret e perfshire ne trafikun e armeve e municioneve nga Gerdeci. Ate dhe aty ku nuk hetua kurre! Mos harroni, ata jane gjalle dhe ne politike; NUK KANE IKUR, JANE PO ATA! Babezia i beri bashke ne Gerdec, donin maksimumin per vete-superfitimet natyrisht dhe, e ngriten dhe e kontrolluan biznesin kriminal me familjaret e tyre! E zhvilluan ate biznes ne kafsheri te plote, duke shfrytezuar gra e femije, ju morren shpirtin aty! JANE PO TE NJEJTET NJEREZ! Nuk kane ikur kund! Jane mu ketu! Bejne sikur nuk kujtohen per sot, por e djeshmja i tmerron! Sali Berisha i pari, ne ate kohe e kete kohe, ministrat e tij vendimmarres ne Qeveri-perjashtuar dy kundershtues te provuar e te zhdukur prej tij nga PD; Ministri i Mbrojtjes e Shefi i Ushtrise pas tij, vendimmarres e te perfshire ne kete histori; Lulzim Basha anetar i asaj qeverie e vendimmarres edhe ky! Askush nga ata qe u perfshine ne Gerdec nuk ka ikur. Jane kapur me thonje ne politike per ti shpetuar drejtesise ne cdo kohe, pergjithmone! Tani qe prokuroret e gjykatesit e tyre garante po ikin, jane kapur me thonj pas Shqiperise!

A post shared by Erjon Brace (@erionbrace) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...