E martë, 19 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Asgjë s’ka ndryshuar, femra në Shqipëri ‘kafshë e punës’

Festë apo protestë? Është kjo mëdyshja e çdo 8-marsi në Shqipëri, ku në këtë ditë më shumë festohet se protestohet.

Por, a është femra në shoqërinë shqiptare kaq e emancipuar dhe e respektuar, sa të mos ketë nevojë të protestojë? A ka ardhur dita që femra shqiptare të festojë në Ditën Ndërkombëtare të Gruas?

Fatkeqësisht këto dy foto dëshmojnë se JO. Ashtu si para 100 vitesh, edhe sot, ekzistojnë raste ku gruaja trajtohet si “kafshë pune”. Ku barra e saj është më e madhe se ajo e burrit dhe ku veç trajtimit si kafshë pune, nuk mungon as dhuna ndaj të pafajshmeve femra.

Fotot flasin më shumë se 1000 fjalë, e në këtë rast, ajo që mund të themi është thënë mjaft bukur nga Çajupi: “Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë!”.

Foto shkrepur nga Feliks Bilani

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...