E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Asambleja/ Duka kërkon ndihmën e Prokurorisë: Të luftojmë trukimin në futboll

Mblidhet Asambleja e Përgjithshme e Federatës Shqiptare të Futbollit, ku pritet të miratohen ndryshimet në statut.

Kreu i FSHF-së, Armand Duka, gjatë fjalës së tij kërkoi që të luftohej dhuna dhe trukimet në futboll, ndërsa për këtë të fundit, presidenti kërkoi edhe bashkëpunimin e Prokurorisë.

“Jam i lumtur që jam sërish këtu mes jush në këtë Asamble. Puna e FSHF ka qenë e mirë. Gjendja financiare është solide dhe e sigurt. Janë rritur të ardhurat dhe ulur kostot. Arena Kombëtare është një tjetër arritje e FSHF. Fatkeqësisht kemi pasur dhe probleme si dhuna në futboll apo dhe ecuria jo e mirë e Kombëtares në Ligën e Kombeve. Por na presin sfida të reja. Futbolli po ecën me hapa të mëdhenj, ne duhet të rrisim cilësinë e produktit tonë.

Kjo vjen vetëm nëse anëtarët e FSHF-së e mbështesin atë dhe lënë pas interesat e ngushta. Licencimi duhet riparë, kërkon mbështetjen e të gjithë klubeve. Sistemi i licencimit do të realizojë projektet tona të infrastrukturës. Mbyllja e njërit sy apo të dy syve siç kemi bërë në të shkuarën nuk do ndodhë. Licencimet do jenë konform rregullores. Eliminimi i fenomeneve negative si dhuna që dëmton rëndë produktin nuk do tolerohet.

Fiksimi i rezultateve të ndeshjeve nuk duhet të ekzistojë. Fatkeqësisht ky fenomen ekziston. Përpjekjet tona nuk kanë gjetur mbështetjen e institucioneve përgjegjëse. Kërkojmë bashkëpunimin e Prokurorisë për t’i thënë stop trukimit që shkatërron ndjenjat e tifozëve të vërtetë”,– tha Duka ndër të tjera në fjalën e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...