E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Artur Zheji: Çeku i zi erdhi nga Uashingtoni, 20 ditë para zgjedhjeve

Humbja e gjyqit të qeverisë shqiptare me sipërmarrësin italian, Francesco Becchetti, në Gjykatën e Arbitrazhit, është bërë temë diskutimi në emisionin më të ri në ekranin e News24, që startoi këtë mesditë, “Pikat mbi i”.

I ftuar në studio, analisti Artur Zheji tha se fatura 110 milionë euro, që Shqipëria do t’i paguajë biznesmenit italian, është një çek i zi për xhepin e shqiptarëve.

“Humbja e parë është e Ramës me një media, që nuk i shkon pas. Humbja e dytë është ekonomike, se ku do t’i gjejmë lekët. Këtu bëjmë pyetjen se ku do t’i gjejmë lekët për të paguar tekat dhe kapriçot e kryeministrit. Ky është një atentat ndaj një mediaje, nuk është thjesht një kapriço e kryeministrit. Bëhet fjalë për një media që kishte një qëndrim kritik dhe u bë shembull, u mbyll, u paketua, u asgjësua, u nxor nga territori i Shqipërisë. U kontrollua për pastrim parash, për shumë gjëra që i kishte apo s’i kishte, dhe u asgjësua. I ka dhënë indicie drejtësisë të persekutojë një media, pra ka mbrojtur persekutimin publikisht. Po fitoi mandatin e tretë ky, dihet ç’ndodh! Është rast ulëritës, se ka një cek të zi për xhepin e shqiptarëve”, tha Zheji.

Unë shoh dy momente pikante në këtë proces. E para, moment i zgjedhur që Gjykata e Arbitrazhit, pak ditë para zgjedhjeve, nxjerr këtë gjë. Kjo është një minus, se pjesa gri nuk thonë ‘a sa mirë, do paguajmë lekët’. Së dyti, selia e Arbitrazhit është në Uashington. Pra vjen ceku i zi për qeverinë shqiptare nga Uashingtoni. Pra, vjen cek i zi, 20 ditë para zgjedhjeve, nga Uashingtoni, këto tre gjëra kam unë.

 

Cili është raporti i medias me fushatën elektorale?
Ky lajm ka një gjë të mirë, çliron oksigjen besimi te mediat, se nëse rezistojnë dhe kanë avokatin e duhur, mund ta gjejnë të drejtë në Arbitrazh dhe t’i imponohen qeverisë shqiptare, që ka vepruar në mënyrë ndëshkuese, antiligjore ndaj mediave. Ne do donim të mos e paguanim kaq shtrenjtë nga xhepat tonë të varfër, të vjedhur e rraskapitur, këtë faturë, por është një lajm i mirë. Vjen për t’iu dhënë të kuptojnë mediat se ja si përfundon një personazh politik, kur persekuton një media. Kjo ju jep shumë inkurajim gazetarëve. Një kryeministër i ardhshëm duhet ta kuptojë mirë mesazhin që vjen për ta, kjo vlen dhe për Bashën. Pra, është një mesazh që “kujdes, se po rezistove, e pëson Shqipëria”! Janë lekët e shqiptarëve këto që do paguhen, ai nuk paguan asgjë.

Lexo edhe :   Rama takohet me Mitsotakis në Bruksel, përshpejtohen negociatat për detin
Lexo edhe :   Bruksel/ Sekretari Antony Blinken pritet të takojë Kryeministrin Edi Rama

(BalkanWeb)

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjenevë/ Fillon samiti Biden-Putin

Nga Kestrin Kumnova/ Evropa e Lirë Në Gjenevë të Zvicrës ka filluar samiti ndërmjet presidentit amerikan, Joe Biden dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin. Me...

Holanda gati të pranojë negociatat me Shqipërinë, Rama: Jua kisha thënë!

Holanda ka ndryshuar qëndrimin e saj në lidhje me hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Në lidhje me këtë lajm,...

Shtatë pyetjet kryesore në lidhje me origjinën e pandemisë

Nga Stéphane Foucart “Internazionale” Gati e harruar në debatin publik prej më shumë se 1 viti, hipoteza e një aksidenti laboratorik si origjina e pandemisë...

Euro 2020/ Itali-Zvicër, 21:00, Italia do kualifikimin, mundësi për rotacion

Sonte: Itali-Zvicër, 21:00 (Olimpiko, Romë) “Azzurrët” e merituan fitoren në ndeshjen hapëse kundër Turqisë, një autogol që theu bllokimin përpara se Ciro Immobile dhe Lorenzo...

Nga Holanda: Parlamenti mbështet bisedimet me Shqipërinë mbi pranimin në BE

Për një kohë të gjatë, një shumicë e Dhomës së Përfaqësuesve ka kundërshtuar bisedimet me Shqipërinë në lidhje me anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por...