E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Arti i vështirë i përkthimit, dita kur bëhen bashkë studiues, përkthyes dhe personalitete të njohura të kulturës

Sot, në kuadër të Ditës Botërore të Përkthimit, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit organizuan simpoziumin me temë “Përkthimi: kufijtë kohorë dhe gjuha”. Të pranishëm në aktivitet ishin studiues, përkthyes dhe personalitete të njohura të kulturës shqiptare.

Në fjalën përshëndetëse, Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, solli në vëmendje emra të njohur të përkthimit si Fan Noli, Gjergj Fishta dhe mundësinë e krijimit në Muzeun Kombëtar të këndeve kushtuar përkthyesve të njohur si Mitrush Kuteli apo Vedat Kokona.

Znj. Alda Bardhyli, Drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, gjatë fjalës së saj theksoi mundësinë e krijimit të Urdhërit të Përkthyesit.

Gjatë simpoziumit, përkthyesi i njohur Edmond Tupja e konsideroi përkthimin si një vlerë e përbashkët, e cila bashkon të gjithë përkthyesit.

Perkthyesja Diana Kastrati foli për rëndësinë e lidhjeve mes kufijve të përkthimit dhe letërsisë, ndërsa përkthyesi Primo Shllaku u ndal te rëndësia e metodologjia e Urdhrit të Përkthyesit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...