E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Artan Fuga: Kemi prekur fundin, mbështes Lulzim Bashën

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Fuga ka reaguar sërish ditën e sotme përsa i përket zgjedhjeve në Akademinë e Shkencave dhe jo vetëm.

Nëpërmjet një statusi në Facebook, ai deklaron se ligjet e shkelura dhe korrupsioni në Akademinë e Shkencave, apo në universitetet dhe institucionet shkencore duhet të marrin fund.

“Ata që kanë shkelur ligjet në Akademinë e Shkencave apo universitete dhe institucione shkencore, kanë bërë korrupsion, të përgjigjen një ditë!”, shkruan akademiku.

Më poshtë ai sqaron se nuk është anëtar i asnjë partie dhe se e vetmja gjë që atij i intereson, është ‘vendosja e një sistemi qeverisjeje ku pushteti të mos abuzohet nga lloj-lloj individësh.’

Fuga deklaron gjithashtu se mbështet deklaratat e Bashës, se në rastin e ardhjes së opozitës në pushtet, nuk do njihen aktet e bëra në Akademinë e Shkencave dhe deklaratat për shfuqizimin e ligjit të arsimit të lartë, të cilin e quan ‘të mbrapshtë’ dhe ‘kriminal’.

Postimi i plotë i Artan Fugës:

Ata që kanë shkelur ligjet në Akademinë e Shkencave apo universitete dhe institucione shkencore, kanë bërë korrupsion, të përgjigjen një ditë !

——————————

Unë nuk jam anëtar i asnjë partie politike. As demokrat dhe as socialist. As nuk kam ndërmend sot të antarësohen në ndonjë nga këto parti!

Mua më intereson qytetari shqiptar, të drejtat dhe mirëqënia e tij.

Mua më intereson dija universitare, vendosja e universiteteve në rruge të drejtë, kërkimi shkencor që e kanë përdhosur, më intereson dija e të rinjve,integrimi i të diplomuarve në tregun e punës, kultura kombëtare, futja e teknologjisë së lartë në Shqipëri.

Mua më intereson të vendoset një sistem qeverisjeje dhe politike në Shqipëri ku pushteti të mos abuzohet nga lloj lloj individësh rastësorë dhe të padenjë! Mua më intereson drejtësia sociale për të majtë e djathtë, a për ata që nuk duan t’ja dinë për politikën.

Lexo edhe :   Akademiku Fuga pro vaksinës anti-covid: Mezi po pres ta bëj, ja arsyeja
Lexo edhe :   Akademiku Fuga pro vaksinës anti-covid: Mezi po pres ta bëj, ja arsyeja

Por, në pikën ku ka arritur gjendja në shkencë dhe arsim, unë e mbështes plotësisht deklarimin e bërë dje në Elbasan nga lideri i opozitës, z. Lulzim Basha, se nëse i krijohen mundësitë dhe kushtet, opozita e ardhur në pushtet nuk do të njohi asnjë akt të këtij Kuvendi për Akademinë e Shkencave, nuk do ta pranojë atë si kamzhik të diktaturës kundër lirive universitare, shkencës, dhe se ata që shkelin ligjet dhe Kushtetutën, në përgjithësi dhe në këtë rast, cilëtdo qofshin, do të përgjigjen përpara ligjit dhe do të vihen prapa hekurave!

Sikurse mbështes deklarimin e tij zyrtar se nëse vjen në pushtet, do të shfuqizojë që ditën e parë ligjin e poshtër dhe të mbrapshtë, kriminal, të arsimit të lartë!

A kam besim unë se këto premtime do të mbahen?

Nuk ka rëndësi se çfarë mendoj unë personalisht! Do ta them kur të vijë koha!

Pyetje e kotë!

Llogaria sot është fare e thjeshtë, teknike, e ftohtë, filozofike po të doni:

Nuk fitojmë asgjë po të mos besojmë sepse gjendja ka vajtur në atë pikë saqë cdo sekondë që kalon aq më poshtë bie kultura dhe dija në Shqipëri, aq më shumë poshtërohemi ne si intelektualë, pedagogë, kërkues shkencorë dhe studentë!

Kemi prekur fundin !

Ne këtu jemi për të qenë vigjilentë që politika të mos e tradhëtojë intelektualin, universitarin, studentin, punonjësin shkencor sikurse bën tani !

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...