E martë, 7 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Arsyeja pse Mbretëresha e Britanisë feston dy ditëlindje

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth II feston sot ditëlindjen e saj, duke mbushur plot 94 vjeç.

Por që prej marrjes së fronit, mbretëresha feston dy ditëlindje. Që nga shekulli i 18-të, për monarkët britanikë mbahet dhe një e ashtuquajtur “ditëlindje zyrtare”, e madje tendenca është të festohet më shumë ajo sesa data e vërtetë.

Kremtimi i ditëlindjes tjetër do të jetë në muajin qershor. Sipas mediave të huaja, arsyeja pse është vendosur një kremtim i dytë në verë, është se askush nuk dëshiron ta festojë ditëlindjen në shi. Për këtë arsye, që prej vitit 1740, ditëlindja e monarkut, festohet dy herë.

Elisabeta merr zakonisht një përshëndetje tradicionale armësh në ditën e saj të lindjes, por për herë të parë në sundimin e saj 68-vjeçar, këtë radhë duket se ajo do të mungojë, për shkak të situatës nga koronavirusi.

Në ceremoninë ekstravagante të qershorit, zakonisht rrugët përreth Buckingham Palace mbushen me kureshtarë e turistë ndërsa zhvillohet një paradë me 1.400 ushtarë, 200 kuaj dhe 400 muzikantë, ndërsa mbretëresha vetë do të vazhdojë të lëvizë me karrocë të mbyllur.

Mbretëresha Elizabeth II ka lindur më 21 prill të vitit 1926 në Londër dhe ishte fëmija i parë i Dukës dhe Dukeshës së York-ut (më vonë Mbreti George VI dhe Mbretëresha Elizabeth I).

Ajo u martua në vitin 1947 me Philip që në atë kohë ishte Duka i Edinburgh. Ajo ka katër fëmijë: Charles, Anne, Andrew, Edward.

Mbretëresha Elizabeth II e mori fronin në moshën 26-vjeçare, kur babai i saj Mbreti George VI ndërroi jetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi: Nuk e votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Kreu i grupit parlamentar demokratik, Myslim Murrizi shprehet se opozita parlamentare nuk do ta votojë Kodin Zgjedhor. Në një prononcim për mediat pas takimit, Murrizi...

Reforma/ Rama: Duhet tryezë trepalëshe, opozitat të merren vesh me njëra-tjetrën

Pas takimit me Opozitën Parlamentare, kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk kanë arritur që të gjejnë një gjuhë të përbashkët. Kreu i Qeverisë theksoi...

Përfundon mbledhja/ Dështon sërish takimi i Ramës me opozitën parlamentare

Ka përfunduar pak më parë takimi mes kryeministrit Rama dhe opozitës parlamentare. Takimi ka zgjatur rreth 1 orë e 20 minuta ndërsa në fokus ishte...

VIDEO/ Gafa e ministrit kosovar të Shëndetësisë, deklarohet si Ministër i Drejtësisë

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, ka bërë një gafë gjatë një konference për mediat, duke u deklaruar si ministër i Drejtësisë. “Unë si...

Lulzim Bashës nuk ka kush t’i trokasë në derë

Nga Mero Baze Lulzim Basha i ka bërë të gjitha gati. Ka gjetur një Komision që do pres të rikthyerit. Ka bërë një rregullore. Do...