E premte, 5 Qershor, 2020
13 C
Tirana

Arrin në 23 numri i personave me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Më të lexuarat

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Thirri ‘o hajna’/ Truprojat e Thaçit dhunojnë aktivistin (VIDEO)

Një qytetar është dhunuar e situata është agravuar më tej, pasi gjatë konferenës së presidentit Thaçi ai tha ‘o hajna’. Kaq ka mjaftuar, që...

Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit

13 raste të reja të prekur me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit. Me të dhënat e fundit, Ministria e Shëndetësisë njoftoi...

Tirana ‘vatër e nxehtë’ e COVID-19, infektohen 3 mjekë të tjerë

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 13 raste të reja me koronavirus, 11 prej të cilave në Tiranë. Mes të infektuarve janë edhe...

Derdhet aksidentalisht 20,000 ton naftë, Putin shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin arktik të Norilskit, pasi janë derdhur aksidentalisht 20, 000 ton naftë. Mediat e...

Shkollat, ‘çerdhe’ të abuzimeve/Shahini: Më gjeni një grua që s’është ngacmuar një herë seksualisht

Pak ditë më parë, u bë publik rasti i një 15 vjeçareje e cila u përdhunua nga roja e shkollës. Ky rast tërhoqi vëmëndjen...

Në Maqedoninë e Veriut, janë identifikuar pesë raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 23, siç njoftoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një konferencë për gazetarët.

Bëhet fjalë për katër persona nga Dibra dhe një grua e kthyer nga Holanda. Ndërkohë, për dy të tjerë të diagnostikuar në një laborator tjetër, të martën mostrat duhet të konfirmohen nga Instituti i Shëndetit Publik.

Ndërkaq, pacientja e parë që u regjistrua me COVID-19, një grua 50 vjeçare nga Shkupi e kthyer nga Italia veriore, të hënën doli nga spitali i sëmundjeve ngjitëse në Shkup pasi u trajtua për disa javë.

Autoritetet qeveritare kanë njoftuar se nga e mërkura pasdite (18 mars) do të mbyllet aeroporti i Shkupit. Pikat kufitare po ashtu mbyllen prej sonte, e hënë, përveç për mjetet e transportit të mallrave.

Para se njoftohej për rastet e reja, u mblodh Këshilli i Sigurisë, një organ i formuar nga Presidenti i Maqedonisë së Veriut, për ta vlerësuar gjendjen e krijuar nga coronavirusi, ndërsa Presidenti Stevo Pendarovski tha se nuk ka nevojë të shpallet gjendje emergjence në të gjithë territorin e vendit.

Në këtë Këshill bëjnë pjesë kryetari i parlamentit, ministrat e Punëve të Brendshme, të Punëve të Jashtme, të Mbrojtjes, shefi i Shtatmadhorisë së ushtrisë si dhe ekspertë të zgjedhur nga presidenti. Në takim mori pjesë edhe ministri i Shëndetësisë.

Lexo edhe :   Itali/ Prej dy ditësh shënohet rritje e numrit të viktimave nga koronavirusi

Zoti Pendarovski tha se “konstatimi i Këshillit është që, nëse ka nevojë – sipas vlerësimeve të sontme nuk ka nevojë, – por nëse ka nevojë mund të rekomandojmë si që qeveria të shpallë gjendje emergjence edhe në komuna të tjera përveç këtyre dyjave (Dibër dhe Zhupë).

“Konkluzioni i përgjithshëm ishte që nuk ka nevojë të ngutemi me deklarimin eventualisht të gjendjes në një nivel më të lartë, siç është gjendja e jashtëzakonshme ose e emergjencës në të gjithë territorin, sepse në këto çaste sipas të gjtha verësimeve të institucionit të autorizuar (ministrisë së Shëndetësisë) dhe ministrit, nuk ekziston rrezik të ndodh një krizë e madhe”, tha presidenti maqedonas.

Lexo edhe :   Turqia po planifikon rikthimin e fluturimeve gjatë muajit qershor

Ai shtoi se nëse do vendosej të shpallej gjendje emergjence, “nuk do të thotë se do ta parandalohej një gjendje tek e cila nuk do të dëshironim të vijmë”. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Rama sqaron pse nuk pranoi qeveri teknike

Kryeministri Edi Rama ka komentuar kërkesën e PD-së për krijimin e një qeverie teknike për menaxhimin e zgjedhjeve. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama e...

Do e miratojë Reformën Zgjedhore pa pëlqimin e opozitës? Përgjigjet Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama është shprehur se nuk do të presin pafund që opozita të japë pëlqimin për miratimin e Reformës Zgjedhore. I ftuar...

“Zgjedhorja”/ Rama: Nënkryetari i KQZ-së do të zgjidhet nga PD

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar mënyrën se si do të funksionojë implementimi i sistemit biometrik të identifikimit. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se...

Refoma Zgjedhore/ Rama flet për identifikimin biometrik

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ngërçin e krijuar lidhur me Reformën Zgjedhore. I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se mazhoranca ka...
WhatsApp KONTAKTO TT