E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Arrestime, përgjime, indoktrinim: Si ishte jeta e përditshme në Italinë fashiste

Periudha midis Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore, solli ndryshime të mëdha politike në Itali. Benito Musolini, zbatoi politika dhe reforma që çuan në një valë censure, propagandë nacionaliste dhe militarizëm të përhapur, duke e bërë të pasigurt jetën e përditshme.

Arrestimet ishin të zakonshme

Para vizitës së parë të Adolf Hitlerit në Itali, autoritetet italiane u kujdesën të fshehin cilindo që mund të perceptohej si opozitar. Për shembull, një refugjat hebre në një fshat të vogël në liqenin e Komos, e përshkroi kështu arrestimin e tij të pazakontë:Policia më tha “Na vjen shumë keq. Duhet të vijmë tju arrestojmë dhe futim në burg për disa ditë.

Unë u thashëOh po, e kuptoj. Ata m’u përgjigjën “Ju e dini, shtretërit në burgun tonë janë shumë të këqij. Ne mund ta zhvendosim shtratin tuaj nga hoteli juaj për ju. Dhe as ushqimi nuk është i mirë. Do të bënit më mirë të porosisni nga burgu disa ushqim. Dhe ashtu bëra, kur Hitleri u largua nga Italia, të arrestuarit u lanë të lirë.

Komunistët, disidentët, dhe drejtuesit e sindikatave ueliminuan

Kur Musolini marshoi drejt Romës në tetorin e vitit 1922, ai e bëri këtë me mijëra trupa paraushtarake të veshura me këmisha të zeza, të cilat Duçja i përdori ato për të ngjallurterror brenda dhe jashtë vendit. Që në fillim Partia Fashiste punoi për të zhdukur çdo kundërshtim.

Ajo shënjestroi në fillim Partinë Socialiste, dhe më vonëgoditi udhëheqësit e lëvizjes punëtore, duke u sjellë nëmënyrë agresive ndaj çdo sfiduesi të mundshëm. Ata do t’iposhtëronin armiqtë, duke i detyruar të pinin vaj ricini dhe gjëra të tjera. Pas vitit 1927, Musolini përdori kundër tyreedhe OVRA-n, policinë e tij sekrete.  

Telefonat përgjoheshin, policia sekrete di gjithçka

Në atë kohë telefonat nuk ishin shumë të disponueshëm, dhe vetë sistemi telefonik ishte mjaft i vjetruar. Kjo e bëri më të lehtë përgjimin e telefonave nga policia sekrete, e drejtuar nga Arturo Bokini. Ishin kryesisht elitat ato që përdornin telefonin, dhe shteti fashist mund të mblidhte informacione mbi marrëdhëniet e tyre të biznesit, si dhe çdo bisedë politike që ata mund të bënin. OVRA kishte dosje për njerëzit në të gjithë Italinë, duke marrë informacione me çdo lloj mënyre.

Rinia indoktrinohej që në moshë të vogël

Musolini e dinte se fëmijët ishin jetikë për suksesin e regjimit të tij. Ndaj të rinjtë italianë

u edukuan që të vegjël si të ishin qytetarë të denjë tëfashizmit. Nga mosha 4-8 vjeç, djemtë vishnin këmishat ezeza, dhe këndonin këngë për Duçen. Pas moshës 8vjeçare, nisnin të stërviteshin fizikisht, ndërsa kur mbushnin 14 vjeç,trajnoheshin në përdorimin e armëve.

Familjet supozohej të kishin të paktën nga 5 fëmijë

Vajzat dhe gratë e reja vlerësoheshin përmësinë dhe punët që bënin në shtëpi. Prej tyre pritej të ishin të nënshtruara ndaj burrave. Familja dhe lindja e shumë fëmijëve, ishte njëprioritet për Musolinin, që dëshironte të rriste popullsinë italiane.

Sa më e madhe të ishte një familje, aq më mirë ishte për shtetin fashist. Familjet me shumë fëmijë përfitonin ulje nga taksat, ndërsa burrat beqarë taksoheshin shumë. Gratë që lindën një numër të madh fëmijësh, morën medalje dhe dekorata.

Gratë që ishin tepër liberale cilësoheshin të sëmura mendore

Theksi tk mëmësia dhe familja, u la pak hapësirë ​​grave italiane për t’u fokusuar tek ndonjë gjë tjetër. Gratë që nuk i bindeshin kësaj linje, mbylleshin në spitale psikiatrike për shkak të sëmundjeve mendore. Midis viteve 19221943 ,shumë gra u mbyllën në çmendina për devianca”, term qënënkuptonte se ato nuk ishin pamjaftueshëm të moralshme në sytë e shtetit fashist.

Burrat homoseksualë u izoluan në një ishull në detin Adriatik

Burrat homoseksualë, cilësoheshin shpesh si të degjeneruarnë shtetin fashist, dhe shpesh dënoheshin me burg. Në vitin 1938, një grup prej 45 burrash homoseksualë u dërguan në San Domino, në Ishujt Tremiti, për të shlyer një dënim prej 5 vitesh internim të brendshëm. Ata u mbajtën në ishull nën mbikëqyrje, por nuk iu nënshtruan punës së detyruar, apo ndonjë mase tjetër të ashpër. Kur nisi Lufta e Dytë Botërore në vitin 1939, ata u rikthyen në Itali për tu vendosur në arrest shtëpiak.

Përktheu: Tirana Today

Burimi: https://m.ranker.com/list/weird-but-true-wwii-facts/jim-rowley?ref=collections&l=2653647&collectionId=1153

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...