E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Arrestime, përgjime, indoktrinim: Si ishte jeta e përditshme në Italinë fashiste

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Periudha midis Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore, solli ndryshime të mëdha politike në Itali. Benito Musolini, zbatoi politika dhe reforma që çuan në një valë censure, propagandë nacionaliste dhe militarizëm të përhapur, duke e bërë të pasigurt jetën e përditshme.

Arrestimet ishin të zakonshme

Para vizitës së parë të Adolf Hitlerit në Itali, autoritetet italiane u kujdesën të fshehin cilindo që mund të perceptohej si opozitar. Për shembull, një refugjat hebre në një fshat të vogël në liqenin e Komos, e përshkroi kështu arrestimin e tij të pazakontë:Policia më tha “Na vjen shumë keq. Duhet të vijmë tju arrestojmë dhe futim në burg për disa ditë.

Unë u thashëOh po, e kuptoj. Ata m’u përgjigjën “Ju e dini, shtretërit në burgun tonë janë shumë të këqij. Ne mund ta zhvendosim shtratin tuaj nga hoteli juaj për ju. Dhe as ushqimi nuk është i mirë. Do të bënit më mirë të porosisni nga burgu disa ushqim. Dhe ashtu bëra, kur Hitleri u largua nga Italia, të arrestuarit u lanë të lirë.

Komunistët, disidentët, dhe drejtuesit e sindikatave ueliminuan

Kur Musolini marshoi drejt Romës në tetorin e vitit 1922, ai e bëri këtë me mijëra trupa paraushtarake të veshura me këmisha të zeza, të cilat Duçja i përdori ato për të ngjallurterror brenda dhe jashtë vendit. Që në fillim Partia Fashiste punoi për të zhdukur çdo kundërshtim.

Ajo shënjestroi në fillim Partinë Socialiste, dhe më vonëgoditi udhëheqësit e lëvizjes punëtore, duke u sjellë nëmënyrë agresive ndaj çdo sfiduesi të mundshëm. Ata do t’iposhtëronin armiqtë, duke i detyruar të pinin vaj ricini dhe gjëra të tjera. Pas vitit 1927, Musolini përdori kundër tyreedhe OVRA-n, policinë e tij sekrete.  

Telefonat përgjoheshin, policia sekrete di gjithçka

Në atë kohë telefonat nuk ishin shumë të disponueshëm, dhe vetë sistemi telefonik ishte mjaft i vjetruar. Kjo e bëri më të lehtë përgjimin e telefonave nga policia sekrete, e drejtuar nga Arturo Bokini. Ishin kryesisht elitat ato që përdornin telefonin, dhe shteti fashist mund të mblidhte informacione mbi marrëdhëniet e tyre të biznesit, si dhe çdo bisedë politike që ata mund të bënin. OVRA kishte dosje për njerëzit në të gjithë Italinë, duke marrë informacione me çdo lloj mënyre.

Rinia indoktrinohej që në moshë të vogël

Musolini e dinte se fëmijët ishin jetikë për suksesin e regjimit të tij. Ndaj të rinjtë italianë

u edukuan që të vegjël si të ishin qytetarë të denjë tëfashizmit. Nga mosha 4-8 vjeç, djemtë vishnin këmishat ezeza, dhe këndonin këngë për Duçen. Pas moshës 8vjeçare, nisnin të stërviteshin fizikisht, ndërsa kur mbushnin 14 vjeç,trajnoheshin në përdorimin e armëve.

Familjet supozohej të kishin të paktën nga 5 fëmijë

Vajzat dhe gratë e reja vlerësoheshin përmësinë dhe punët që bënin në shtëpi. Prej tyre pritej të ishin të nënshtruara ndaj burrave. Familja dhe lindja e shumë fëmijëve, ishte njëprioritet për Musolinin, që dëshironte të rriste popullsinë italiane.

Sa më e madhe të ishte një familje, aq më mirë ishte për shtetin fashist. Familjet me shumë fëmijë përfitonin ulje nga taksat, ndërsa burrat beqarë taksoheshin shumë. Gratë që lindën një numër të madh fëmijësh, morën medalje dhe dekorata.

Gratë që ishin tepër liberale cilësoheshin të sëmura mendore

Theksi tk mëmësia dhe familja, u la pak hapësirë ​​grave italiane për t’u fokusuar tek ndonjë gjë tjetër. Gratë që nuk i bindeshin kësaj linje, mbylleshin në spitale psikiatrike për shkak të sëmundjeve mendore. Midis viteve 19221943 ,shumë gra u mbyllën në çmendina për devianca”, term qënënkuptonte se ato nuk ishin pamjaftueshëm të moralshme në sytë e shtetit fashist.

Burrat homoseksualë u izoluan në një ishull në detin Adriatik

Burrat homoseksualë, cilësoheshin shpesh si të degjeneruarnë shtetin fashist, dhe shpesh dënoheshin me burg. Në vitin 1938, një grup prej 45 burrash homoseksualë u dërguan në San Domino, në Ishujt Tremiti, për të shlyer një dënim prej 5 vitesh internim të brendshëm. Ata u mbajtën në ishull nën mbikëqyrje, por nuk iu nënshtruan punës së detyruar, apo ndonjë mase tjetër të ashpër. Kur nisi Lufta e Dytë Botërore në vitin 1939, ata u rikthyen në Itali për tu vendosur në arrest shtëpiak.

Përktheu: Tirana Today

Burimi: https://m.ranker.com/list/weird-but-true-wwii-facts/jim-rowley?ref=collections&l=2653647&collectionId=1153

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...