E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Arratisje spektakolare nga një burg i sigurisë së lartë në Izrael

Gjashtë palestinezë u arratisën nga një burg izraelit i sigurisë së lartë të hënën, tha policia dhe raportet e mediave izraelite i identifikuan ata si anëtarë të grupeve militante.

Pesë nga të burgosurit i përkisnin lëvizjes Xhihadi Islamik dhe njëri ishte një ish -komandant i një grupi të armatosur të lidhur me partinë kryesore Fatah.

Sipas raporteve, të gjashtë ishin shokë qelie, dhe arritën të dalin nga burgu përmes gërmimit të një tuneli që dilte jashtë rrethimit.

“Brenda natës, ne morëm një numër raportesh për figura të dyshimta në fushat bujqësore dhe nga shërbimi i burgut, të cilat zbuluan shumë shpejt se të burgosurit mungonin nga qelitë e tyre dhe se gjashtë u arratisën”, tha zëdhënësi i policisë kombëtare Eli Levy për Kan Radio.

Forcat e sigurisë po kërkonin për të burgosurit, dhe besuan se ata mund të përpiqeshin të arrinin në Bregun Perëndimor aty pranë, territorin e pushtuar nga Izraeli, ku Autoritetet Palestineze ushtrojnë vetëqeverisje të kufizuar, ose kufirin jordanez, tha ai.

Raportet e mediave izraelite identifikuan një nga të burgosurit e arratisur si Zakaria Zubeidi, një ish-komandant i Brigadave të Dëshmorëve Al Aqsa të Fatahut, në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor.

Brigadat kryen sulme vdekjeprurëse kundër izraelitëve gjatë një kryengritje palestineze 2000-2005.

Burimi i lajmit: swissinfo.ch. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...