E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Armëpushim në Karabak, Rusia kërkon zgjidhje përmes Ramës nga OSBE

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov bëri thirrje për armëpushim të menjëhershëm në rajonin Nagorno-Karabak.

Lavrov gjithashtu tha se në një bisedë me homologun e tij armen shprehu shqetësimin e Rusisë për rritjen e viktimave nga konflikti që shpërtheu në fund të shtatorit duke kërkuar ndihmen e OSBE per zgjidhjen e konfliktit.

OSBE-ja kryesohet nga Shqipëria, ndërsa kryeministri Edi Rama, i cili mban postin e kreut të këtij institucioni të rëndësishëm është shprehur më herët për armëpushim mes azerëve dhe armenëve, si dhe për mundësinë e angazhimit të palëve në dialog.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...