E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Armenia raporton 3 ushtarë të vrarë në përleshje me forcat e Azerbajxhanit

Armenia tha se tre ushtarë të saj u vranë dhe dy u plagosën në përplasjet kufitare me forcat azerbajxhanase në disa nga luftimet më të rënda midis dy fqinjëve, që nga lufta gjashtë-javore e vitit të kaluar, në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak.

Të mërkurën, në deklarata të veçanta, ministritë e mbrojtjes të të dy vendeve akuzuan palën tjetër për fillimin e përplasjeve.

Ministria armene e Mbrojtjes tha se një përleshje e zjarrtë u zhvillua afër fshatit Sotk, afër kufirit me rajonin Kelbajar të Azerbajxhanit, një nga ata të pretenduar nga Baku, pas luftës i cili mori rreth 6,500 viktima.

“Pala Azerbajxhanase po përshkallëzon situatën me qëllim pasi forcat e saj qëndrojnë ilegalisht në territorin sovran të Armenisë,” tha Ministria e Jashtme e Armenisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...