E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Arktiku, epiqendra e Luftës së Ftohtë të shekullit të ri

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Arktiku është kthyer në qendër të garës së madhe mes fuqive të mëdha. Ose ndoshta nuk është rikthyer, por aty ka qenë gjithmonë. Epiqendër e konfliktit që gjatë Luftës së Dytë Botërore, sot mund të jetë shkaku i Luftës së Ftohtë të shekullit të ri. Dhe ndryshimi i klimës është një faktor vendimtar në këtë drejtim.

Ditët e fundit, Norvegjia ka bërë të ditur se do të hapë Tromsøn dhe portet e veta për nëndetëset amerikane. Kritikave të norvegjezëve iu shtuan edhe protestat e fuqishme të Rusisë. E cila, pavarësisht deklaratave qetësuese të ministrit të mbrojtjes së Norvegjisë, se nuk bëhet fjalë për krijimin enjë baze të përhershme, ka folur për cënim të “marrëdhënieve të fqinjësisë”, që nuk do të mbetet pa përgjigje.

Dhe përgjigja nuk ka vonuar. Në tetor Rusia realizoi operacionin më të madh me nëndetëse që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Asaj të parës. Të paktën 10 nëndetëse të vendosura në gadishullin rus të Kolas u përfshinë në stërvitjet ushtarake, të cilat u monitoruan në vazhdimësi prej NATO-s dhe Norvegjisë. Po kështu nëndetëse ruse janë zbuluar edhe në Detin Barents dhe atë Norvegjez. Dhe nuk ishin thjesht stërvitje ushtarake, por demonstrim i forcës së rusëve. Veç të tjerash, qëllimi ishte të tregonte aftësinë e Rusisë për të rrezikuar brigjet e Amerikës.

E vërteta është se Kremlini e ka shtuar së tepërmi aktivitetin në Arktik, duke riaktivizuar baza nga epoka sovjetike, si dhe ndërtuar të reja. E gjitha bazohet në doktrinën e re detare të Rusisë, e cila e konsideron Arktikun një zonë konflikti ushtarak në të ardhmen. Dhe në këtë rast, një konflikt i mundshëm nuk parashikohet prej shkaqeve tradicionale, por prej zhvillimeve aktuale klimatike.

Ndryshimi i klimës tregon se temperaturat në Arktik janë rritur shumë. Rezultati? Mund të krijohet një rrugë kalimi nga Azia në Amerikë dhe Evropë, e cila do të shkurtonte ndjeshëm rrugët e transportit. Nga ana tjetër, gjasat janë që nëntoka e Arktikut të përmbajë lëndë të para, sidomos gaz, që mund të shndërrohen në burim të jashtëzakonshëm të ardhurash për atë që do t’i zotërojë në të ardhmen.

NATO e ka monitoruar me kujdes këtë shtim të veprimtarive ushtarake nga ana e Rusisë dhe bazat e Tromsø janë përgjigja e saj. Eshtë episodi më i fundit i Luftës së Ftohtë të shekullit të ri. Këtë herë nuk është një garë për armatim, por një garë për zotërimin e Arktikut. / bota.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...