E enjte, 19 Maj, 2022
24.5 C
Tirana

Arkitekti i luftës në Irak, ndahet nga jeta ish-Sekretari amerikan i Mbrojtjes

Ish Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Rumsfeld ka vdekur ditën e sotme në moshën 88-vjeçare. Njoftimin për vdekjen e Rumsfeld e ka bërë të ditur familja e tij me anë të një deklarate për mediat, shkruan CNBC.

“Me trishtim të thellë që ne ndajmë lajmin për vdekjen e Donald Rumsfeld, një shtetas amerikan, burr i përkushtuar, baba dhe gjysh. Në moshën 88 vjeç, ai ishte i rrethuar nga familja në New Mexico, ” thuhet në deklaratën e familjes.

Rumsfeld, shërbeu si Sekretar i Mbrojtjes në administratat Republikane të Presidentëve Gerald Ford dhe George W. Bush. Ai ka qënë Sekretar i Mbrojtjes edhe në kohën kur Pentagoni u sulmua në 11 Shtator 2001.

Gjatë sulmeve të 11 shtatorit, Rumsfeld drejtoi një sulm ushtarak amerikan mbi Afganistanin që çoi në rrëzimin e talebanëve, të cilët strehuan Osama bin Laden dhe udhëheqës të tjerë të al Kaidës.

Dy vjet më vonë, Rumsfeld mbikëqyri pushtimin amerikan të Irakut, një lëvizje që synonte largimin e Presidentit të atëhershëm Irakian Saddam Hussein.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...