E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Arabia Saudite ekzekutoi 184 persona, arsyet nga më të çuditshmet

Mediat e huaja bëjnë me dije se vetëm për vitin e shkuar, Arabia Saudite ka ekzekutuar 184 persona.

Kjo është një nga shifrat më të larta të regjistruar në këtë vend në gashtë vitet e fundit. Ekzekutimi mund të bëhet me prerje kokë në publik nga një xhelat ose edhe me varje publike. Midis të ekzekutuarve ishte edhe një 21-vjeçar i cili ishte arrestuar që në moshë minorene për shkak të disa mesazheve antiqeveritare që kishte dërguar në Whatsapp.

16-vjeçari u torturua me elektroshok dhe i lidhur në zinxhir deri në momentin që pranoi të rrëfehej. Ai bashkë me 36 të tjerë u ekzekutuan në prill të vitit 2019 nën akuzat e terrorizmit, ndërsa një tjetër u kryqëzua.

Një tjetër shtetas u arrestua në moshën 17-vjeçare, teksa ishte duke hipur në një fluturim për në SHBA ku edhe do të fillonte studimet. Ai u dënua vetëm në bazë të një rrëfimi të nxjerrë nën torturë, pasi ai u masakrua në të gjithë trupin.

Dokumentet e gjykatës treguan se Mujtaba al-Sweikat rrëfeu se hodhi kokteje Molotov kundër forcave të sigurisë kishte bërë një bisedë në telefonin e tij Blackberry për organizimin e demonstratave.

Një nga 184 ishte homoseksual dhe u vra vdekje pasi rrëfeu në gjyq se kishte bërë seks me katër burra të tjerë. Maya Foa, drejtori i grupit, Reprieve, i bëri thirrje SH.B.A.-së dhe Mbretërisë së Bashkuar që të bëjnë presion që sauditët të heqin dorë nga ekzekutimet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...