Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Arabia Saudite dëbon ambasadorin e Libanit mes grindjeve në Jemen

Arabia Saudite ka urdhëruar ambasadorin e Libanit të largohet brenda 48 orëve, për shkak të komenteve “fyese” të një ministri libanez. Mbretëria ka vendosur gjithashtu një ndalim të përgjithshëm për të gjitha importet nga Libani.

Masa vjen disa ditë pasi komentet e Ministrit të Informacionit të Libanit rreth fushatës ushtarake të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen, shkaktuan zemërim në mbretëri.

Bahreini dhe Kuvajti gjithashtu kanë ndjekur shembullin për të urdhëruar dëbimin e ambasadorëve libanezë për shkak të grindjes. Kryeministri i Libanit ka thënë se i vjen keq për vendimin e sauditëve, dhe shpreson se ata do ta rishikojnë.

Liga Arabe tha të shtunën se ishte e shqetësuar për përkeqësimin e marrëdhënieve, dhe u kërkoi vendeve të Gjirit “të reflektojnë mbi masat e propozuara për t’u marrë… në mënyrë që të shmangen efektet e mëtejshme negative në ekonominë libaneze në kolaps”.

Në një intervistë të transmetuar në fillim të kësaj jave, por të regjistruar në gusht, Ministri i Informacionit i Libanit, George Kordahi, dukej se e quajti Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) agresorë në luftën në Jemen.

Për shtatë vjet, një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite i shteteve arabe myslimane, kryesisht sunite, ka luftuar kundër lëvizjes rebele myslimane shiite Houthi në Jemen. Si Arabia Saudite ashtu edhe rebelët janë përballur me kritika ndërkombëtare për mizoritë e supozuara në Jemen. Marrëdhëniet midis Libanit dhe Arabisë Saudite janë përkeqësuar vitet e fundit. Grupi militant Hezbollah i mbështetur nga Irani, i cili gjithashtu mbështet rebelët Houthi në Jemen, është rritur në fuqi në Liban. Brenda disa orësh pas njoftimit saudit, Bahreini aty pranë dëboi gjithashtu ambasadorin e tij libanez, përpara se Kuvajti të ndiqte shembullin. Të dy vendet – anëtarë të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit – janë aleatë të ngushtë të Arabisë Saudite.

Përkeqësimi i marrëdhënieve vjen në një kohë kur Libani po përballet me një krizë ekonomike të thelluar, dhe me konflikte të brendshme politike. Mungesa e karburantit ka çuar në ndërprerje me inflacion të shpejtë, duke e lënë pjesën më të madhe të vendit në varfëri, për të përballuar gjërat bazë.

Duke iu përgjigjur mosmarrëveshjes së thelluar ndërkombëtare, kryeministri Najib Mikati tha se i vinte “thellësisht keq” për vendimin saudit, dhe do të punonte për të riparuar marrëdhëniet.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë, për të zgjidhur atë që duhet zgjidhur”, tha ai. Burimi më i madh i zemërimit saudit është dominimi në rritje në Liban i Hezbollahut, lëvizjes shiite të armatosur rëndë të mbështetur nga Irani. Riadi gjithmonë ka dashur që kontrolli i grupit të zvogëlohet. Tërheqja e ambasadorëve vendos edhe më shumë presion mbi Libanin.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...