E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Apeli i fortë i OBSH-së: Të përgatitur për një valë të dytë apo të tretë të pandemisë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

OBSH ka apeluar ndaj gjithë shteteve që të jemi të bashkuar, dhe se me gjasë mund të kemi një valë të dytë ose të tretë. Aktualisht, koronavirusi ka krijuar një hartë të kuqe në disa shtete, e në disa të tjera ka nisur zgjerimi i fashës së orarit për dalje.

Aktualisht bilanci negativ me viktimat nga koronavirusi është në Spanjë, Itali, Britani, Gjermani dhe Francë. Në një konferencë për mediat, drejtori rajonal për Europën në OBSH, Hans Kluge, paralajmëroi se situata mbetet serioze.

“Situata mbetet serioze dhe jo uniform në të gjithë Europën, ku Spanja, Italia, Britania, Gjermania dhe Franca kanë ende numrin më të lartë të rasteve, por në vijim të masave të distancimit shikojnë një reduktim të rasteve. Duhet t’i monitorojmë këto zhvillime pozitive nga afër”, tha ai.

Drejtori rajonal për Europën në OBSH, shtoi më tej se pa shëndetin nuk ka ekonomi dhe siguri.

“Në pandeminë e koronavirusit pamë shpejtësinë me të cilën edhe sistemet më të mira shëndetësore mund të shkatërrohen. Shëndeti duhet të jetë në krye të axhendës politike. Pa shëndetin, nuk ka ekonomi dhe siguri. Ky është një leksion që nuk duhet harruar”, tha Kluge.

Lexo edhe :   Bilanci/ Përmirësohet situata në Kosovë, ulet numri i të infektuarve

Në kohën kur ende nuk ka një vaksinë, Hans Kluge u shpreh se me gjasë mund të kemi një valë të dytë ose të tretë të pandemisë.

“Kur të kalojë vala e parë e virusit, është e rëndësishme të bëhen përgatitjet për një valë të dytë ose të tretë, sidomos nëse nuk ka ende një vaksinë në dispozicion. Duhet të jemi të përgatitur. Tani e tutje shëndeti publik duhet të ketë prioritet më të madh në shoqëri. Duhet të kemi një shëndetësi të fortë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...