“Antibiotiku natyral” për infeksione urinare dhe të veshkave

Infeksioni urinar nuk është vetëm i dhembshëm por edhe i sikletshëm. Nevoja për të qenë sa më shpesh në tualet krijon pasojat e veta. Por a ka rrugë natyrale për të zgjidhur këtë problem. Mjekët japin version natyral për të përgatitur antibiotikun natyral kundër infeksioneve të traktit urinar.

Përbërësit: 200 ml vaj ulliri, 250 g mjaltë, 250 g limon, 250 g rrënjë majdanozi.

Udhëzimi: Rrënjët e majdanozit dhe limonin me lëvore duhet ta prisni imët, pastaj të gjithë përbërësit, duke përfshirë mjaltin dhe vajin e ullirit, përzieni në blender. Do të përftoni masë të qulltë, të cilën duhet ta ruani në ambalazh qelqi në frigorifer.

Kujdes: Do të jetë mirë që me mjaltë të furnizoheni nga bletarët e verifikuar, gjithsesi limoni duhet të jetë i paspërkatur.  Nëse limonin e blini në dyqan, lëreni të qëndrojë në ujë të ftohtë në të cilin do të shtoni pak sodë bikarbonati. Pastaj lajeni mirë. Rrënjët e majdanozit gjithashtu duhet t’i lani mirë.

Këshillë tjetër: Pini çaj majdanozi. Majdanozi ndikon si diuretik. Përveçse kjo pije është edhe freskuese, do të përshpejtojë procesin e shërimit.

Si përgatitet:  Merrni një lugë rrënjë majdanozi dhe qitni në 2,5 dl ujë. Ziejeni  5 – 6 minuta, dhe pastaj mbulojeni me kapak, lëreni të ftohet dhe, pasi të ftohet, kullojeni. Pihet 3 herë nga 1 filxhan.

Përveç pastrimit të rrugëve urinare  majdanozi është njëkohësisht edhe mjet i shkëlqyeshëm kundër ënjtjeve të këmbëve dhe i dobishëm për humbje peshe.